Giorgio de Chirico - A metafizikus művész címmel nyílt kiállítás a lendvai várban
Az olasz festő, grafikus, szobrász, író, Giorgio de Chirico (1888–1978) a 20. század eleji művészeti mozgalmak egyik legjelentősebb alakja volt. Az ő nevéhez fűződik a metafizikus művészet, amelynek nemcsak alapítója, de egyben a legjelentősebb képviselője is volt.
Giorgio de Chirico – A metafizikus művész című kiállítás az olasz mester utolsó alkotói korszakának a munkáit vonultatja fel. 1968-tól folyamatosan térnek vissza művészetébe azok a motívumok és stílusjegyek, amelyekkel a század elején hírnevet szerzett. A kiállított munkák amellett, hogy betekintést nyújtanak de Chirico egy fontos, az életét lezáró korszakába, megismertetik velünk a metafizikus művészet törekvéseit és főbb jellegzetességeit.
A kiállítás 2020. március 6-án nyitotta meg kapuit és október 31. között tekinthető meg a Lendvai Galéria-Múzeumban. A megnyitón Beszédet mondott Dubravko Baumgartner, a Lendvai Galéria és Múzeum igazgatója, Janez Magyar, Lendva Község polgármestere és Pisnjak Atilla művészettörténész. Utóbbi a megnyitón elmondta: "Giorgio de Chirico minden kétséget kizárva a XX. század elejéi egyik legnagyobb hatású művésze volt, aki munkáival olyan alkotókat inspirált, mint Carlo Carrà, Man Ray, Raoul Hausmann, René Magritte, Salvador Dalí és Max Ernst, valamint a szürrealizmus, a dadaizmus és az új tárgyiasság számos mesterét. Művészeti filozófiáját bátran lehet korszakalkotónak nevezni, hiszen a teljes elvontság felé lökte el a művészet bizonyos rétegeit, ahol a motívumoknak már nem többletjelentésük van, hanem valami teljesen másnak a leképeződései."
Kép: Giorgio de Chirico: A zene múzsája, 1973, GML