Hír

2019-12-27 12:34:00

Budapest

Gombos Gyula pályaképéről készült tanulmány megjelenése

A Confessioban, a Magyarországi Református Egyház Figyelőjében jelent meg A harmadikutas emigráns, Gombos Gyula pályaképe címmel a tanulmány (2019/2. sz., 65-74. old.).

A Confessioban megjelent tanulmány rendszerezi Gombos Gyula irodalmi, szociológiai és történelmi munkásságát, valamint politikai tevékenységét. Munkássága meglehetősen sokrétű; politikai eszmélődése a két világháború közötti időszakra esett, amikor több jelentős szellemi csoportosulásban is jelen volt. Gombos aktívan részt vett a Magyar Testvéri Közösségen belül 1940-től végzett munkában. Az ország német megszállása idején a Magyar Függetlenségi Mozgalom tagjaként pedig feladatot vállalt a nemzeti ellenállási mozgalomban.

A tanulmány külön kitér arra, hogy Gombos már az emigrációban írta meg legismertebb művét, melyben a rendhagyó íróról és véleményformálóról igyekezett torzításmentes képet kialakítani, elismerve Szabó Dezsőnek azt a megkerülhetetlen szerepét, amely a 20. századi nemzeti ideológia alakításában játszott. Gombos úgy vélte, hogy Szabó Dezső szépírói műveinél értékesebbek tanulmányai, esszéi és harcos publicisztikái, s az a közéleti szerep, ami a harmadik utat, e sajátos magyar történelmi képződményt bevezette és népszerűsítette. Gombos e legjelentősebb munkájának: a Szabó Dezsőről írt monográfiájának viszontagságos megírásának és megjelenésének a körülményeit a "Szabó Dezső utóélete a monográfia fényében" című fejezet dokumentálja. Majd szó került a "Gombos Gyula megítélése két emigráns folyóiratban" című részben a párizsi Magyar Műhely folyóirat szerkesztőségének a hozzáállásáról, továbbá a müncheni Új Látóhatár általános megközelítésmódjáról.

Gombos Gyula írói és gondolkodói hazai és emigrációs korszakát foglalta össze a tanulmány. Az emigrációs időszakról több szó esik az írásban, amelyből a művein keresztül átsugárzó közéleti szerepvállalása erősítődött fel, mintegy keretbe helyezve azt az utat, amelyen hazatért, hogy hazája földjében pihenhessen, ahol Szabó Dezső, Ady és Móricz is nyugszik. Az emlékező és bemutató munka azzal a felütéssel kezdődik, hogy a mai magyar értelmiségiek köztudatában méltatlanul nincs eléggé jelen Gombos Gyula neve, személye és művei, majd azzal zárul, hogy – az utánunk következőknek is – e jelentős szellemi munkásságra a későbbiekben nagy szükség lesz.

Elérhető az alábbi linken: http://confessio.reformatus.hu/v/a-harmadik-utas-emigrans-gombos-gyula--palyakepe/