Hír

2021-08-20 00:00:00

Budapest

Gyöngyösbokréta

Háry János és a Magyar Bokréta Szövetség története

140 éve született Paulini Béla (1881-1945) író, újságíró, illusztrátor, a Gyönygösbokréta Mozgalom megvalósítója.
Garay János: Obsitos című költeményét felhasználva az 1920-as években megírta a magyar irodalom jókedvű remekét, a Háry Jánost, aminek megzenésítését pár évvel később Kodály Zoltán vállalta magára. A bemutatóra 1926-ban került sor. Az akkor közel félévszázados magyar Operaház falai között először szólaltak meg eredeti magyar népdalok, ahogy Kodály nyilatkozta, hogy "kibéleljék falait" az eljövendő igazi magyar operák számára.

1929-ben Varga Sándor, aki Paulini szülőfalujában, Csákváron volt református lelkész, felvetette, hogy a falu műkedvelői mutassák be földijük hiressé vált daljátékét. Bozory Endre és Csővári Dezső megkezdte a játék betanitását, amelybe aztán Paulini is résztvett. A Bozory vendéglőben volt a bemutató. Paulini gondoskodott róla, hogy az akkor még fiatal Magyar Rádió közvetítse az éneklő parasztszínészek újszerű produkcióját. Az előadás hatalmas sikert aratott, a későbbiekben többször is bemutatták Budapesten és vidéken egyaránt. Hevesi Sándor, a Nemzeti Színház igazgatója úgy nyilatkozott: "A legjobb és legérdekesebb, amit valaha parasztoktól láttam.”

Idővel, a Néprajzi Múzeum tudósai (Lajtha László, Györffy István, Viski Károly, Gönyey Sándor) figyelemmel kisérték Paulini munkáját és javasolták hogy színdarab gyanánt a falu saját népdalait, szokásait, táncait vigye színpadra, eredeti népviseletben.
Paulini megszerezte a Néprajzi Múzeumból azoknak a falvaknak a jegyzékét, amelyekben volt népviselet, és a tánchagyomány még virágzott, vagy remélhető volt a felélesztése, ezeket rendre felkeresték, majd mindnek fellépési lehetőséget biztosítottak a fővárosban.

Így 1931 és 1944 között minden év augusztus 20-a táján megrendezésre került a parasztcsoportok tánc-, ének- és játékbemutatója Budapesten Gyöngyösbokréta néven. A több mint 100 helyi szervezet mintegy 4000 tagot számlált, közel 80 fajta tánc több mint 200 változatát, 40 játékot, jelenetet és szokást adtak elő.

A Magyar Bokréta Szövetséget 1947-ben politikai okokból feloszlatták.


Az eredeti bejegyzés megtalálható: itt.