Határvonal/Limes
Október 18-á Magyar Festészet Napján nyílt meg a Felvidéki Magyar Szépművészeti Egyesület HATÁRVONAL / LIMES című kiállítása múzeumunk Volt Zsinagóga Kiállítóhelyén.
Október 18-a Szent Lukács névnapja, aki évszázadok óta a festők védőszentje. A Magyar Festészet Napja civil kezdeményezésként – Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József, Fabók Gyula elképzelése alapján – 2002-ben jött létre. Az elmúlt húsz év művészeti kezdeményezésének hála az egész országot átszövő, az országhatárt is átlépő, a hazai kortárs festészetet átfogó seregszemléjévé vált ez a nap. Ahogy a kezdeményezés megálmodói hirdetik: a fény, a színek, a formák és ritmusok, az élő festészet ünnepe!
A kiállítótérben érkezve 11 művész alkotási fogadják a kortárs festészet rajongóit: Csatlós Asztrid, Király György, Kiss Barnabás László, Lőwenberger Patrik, Méry Beáta, Nagy Judit, Maria B. Raunio, Sárkány Balázs, Skublics Ádám, Szűcs Gábor, Végh Éva alkotásait láthatjuk a szakrális térben elhelyezve.
Az idei esztendőben augusztus 25. és szeptember 5. között szervezték meg az első Art Limes Szimpóziumot Izsán. A Komáromi járásban, a Duna bal partján fekvő település a Római Birodalom egykori határvonalán terül – innen eredt a művészeti alkotótábor meghatározott témája is, a határvonal. A Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeum Iparművészeti Műhelyházban megrendezett szimpózium munkájában az egyesület tagjai mellett felvidéki, vajdasági, magyarországi és finn művészek vettek részt. Nem a római korra utaló konkrét festészeti elgondolásokat, hanem a határvonal, a limes tágabb értelmezését vártuk az alkotóktól, de természetesen szabad elgondolás alapján is születtek művek. A Volt Zsinagógahelyen bemutatott műtárgyegyüttes a kulturális kölcsönhatás erejének és az artisztikus munkának az eredménye.
Forrás: kemma.hu
kunymuzeum.hu