építőművészet

Hír

2025-02-06 09:00:00

MATE Villányi úti Campus (1118 Budapest, Villányi út 29-43.)

I. URBANISZTIKAI DOKTORANDUSZ KONFERENCIA

spceiális téma TELEPÜLÉSEINK, MINT KÖZÖS ÉLŐHŐHELYEK

Kapcsolódó személyek:

A Magyar Urbanisztikai Társaság, a Nemzeti Fejlesztési Központ Területfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Főigazgatósága és a Magyar Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézete Urbanisztikai Doktorandusz Konferenciát szervez. Az esemény szakmai és szervezőpartnerei a BME Építész Kar Urbanisztika Tanszéke, az ELTE Természettudományi Kar Földrajztudományi Központja és a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskolája.

Időpont és helyszín: 2025. február 6. csütörtök, várhatóan reggel 8.30-tól 19.00-ig , helyszíne: MATE Villányi úti Campus (1118 Budapest, Villányi út 29-43.)

Támogató partner: Nemzeti Fejlesztési Központ Területfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Főigazgatósága

A települések, térségek, a térbeli folyamatokkal és a környezet fejlesztésével Magyarországon többféle diszciplína foglalkozik, mindegyik területnek megvannak a maguk lényeges hozzáadott értékei. Ugyanakkor fiatal kutatóként gyakran saját doktori iskolánk közegébe vagyunk csak beágyazva és az eltérő diszciplínák, bárha ugyanazokkal a problémákkal foglalkoznak, még sem kerülnek egymással kapcsolatba. Magyarországon, ellentétben pl. a brit vagy amerikai rendszerrel, a „planning” nem vált önálló diszciplínává, de kellően egységes önálló szakmává sem. Célunk az, hogy egyazon színtérre hozzuk és egymással kapcsolatba kerüljenek a települések, a környezet és a térségek fejlődésével és formálásával vagy az urbanisztika más területeivel foglalkozó építész, településmérnök, tájépítész, geográfus, társadalomtudós, közgazdász, közlekedésmérnök, biológus-ökológus, sőt akár bölcsész vagy éppen művész és sok egyéb szakmai alapú fiatal kutatók. Ezt a multidiszciplináris sokszínűséget fogja reprezentálni a konferencia szervező bizottsága és mindazok a szakemberek, akik a bemutatott kutatásokra minden előadónál személyesen is reflektálni fognak. Úgy érezzük komoly lehetőség rejlik abban, hogy különböző nézőpontú fiatal tudósok megismerjék és megértsék egymás szemléletét és gondolatait, különösen ha ez tudományos-szakmai együttműködésekhez is elvezet a jövőben.

A 2025. évi speciális témánk: Településeink, mint közös élőhelyek

Az éghajlatváltozás és az egyre erősebb urbanizáció következtében városainkban fokozottan jelentkezik az élhetőség kihívása. Ez önmagában is ellentmondásos, hiszen a városokat eredendően olyan emberi élőhelynek szánták, amelyek optimális életfeltételeket képesek biztosítani az őket létrehozó emberi közösségek számára. A városok folyamatos terjeszkedése és eltávolodása a természeti környezettől azonban új urbanizációs trendeket és lehetőségek is teremt. Jövőnk érdekében okosan kell keresnünk azokat a települési formákat, amelyek hatékonyan segíthetnek az együttélésben, „közös élőhelyek” kialakításában. A városok fejlesztésének fizikai határait a rendelkezésre álló területek szabják meg. A konferencia középpontjában így a városoknak ez a meghatározó fizikai paramétere, a terület áll. A terület és a felület véges, mind horizontálisan, mind vertikálisan, ezért ennek a maximális, rugalmas, többcélú felhasználására van szükség. Hogyan tegyük élhetőbbé az ember alkotta felületeket, minden faj számára, és hogyan tegyük gazdagabbá és vonzóbbá városainkat?

A kék és zöld infrastruktúrára kulcsfontosságú ebben a tekintetben, de emellett egyéb urbanisztikai, tájépítészeti és ökológiai eszközök bevetésére is szükség lehet ahhoz, hogy a „városi dzsungel” folyamatait formáljuk, szabályozzuk, hogy olyan közös élőhelyeket hozzunk létre, amelyek az emberi és nem emberi életterek vegyes világát, s ezáltal magasfokú biodiverzitást, minden városlakó számára élhető környezetet biztosítanak. Az együttélés, nem csak a különböző fajok számára kihívás, hanem a város különböző csoportjai között is értelmezhető, de akár fizikai tényezői között is érdekes lehet, így a speciális téma nem zárja ki, hanem üdvözli az együttélés más síkokon való értelmezéséből fakadó megközelítéseket is.

Előadásokkal jelentkezni lehet az alábbi témakörökben és egyéb kapcsolódó urbanisztikai témákban:

• területi és településtervezés és governance

• városkutatás (gazdaság-társadalom, épített örökség, településtörténet) , falukutatás

• várospolitika, területi politika

• területfejlesztés, területi fejlődés

• környezeti és tájtervezés

• zöld infrastruktúrák, zöldítés a városokban, térségekben

• urbanizációs és területi fejlődési trendek

• fenntarthatóság,

• köztérfejlesztés, tájépítészet

• város és térségi és kultúra, örökségmenedzsment

A konferencia tudományos szervezőbizottsága és mentorai:

- Dr. Salamin Géza, a MUT elnöke

- Dr. Fekete Albert, MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet vezetője

- Dr. Szövényi Anna MATE Településépítészeti és Települési Zöldinfrastruktúrák Tanszék vezetője

- Szaló Zsófia, Nemzeti Fejlesztési Központ Területfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Főigazgatósága osztályvezetője (TBC)

- Dr. Szabó Árpád, BME Urbanisztika Tanszék vezetője

- Dr. Alföldi György, BME Építészmérnöki Kar dékánja

- Dr. Berki Márton, ELTE TTK FFI Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszék egyetemi adjunktus

- Dr. Izsák Éva, ELTE TTK FFI Regionális Tudományi Tanszék egyetemi docens

- Dr. Szabó Pál, ELTE TTK FFI Regionális Tudományi Tanszék vezetője

- Dr. Marjainé Szerényi Zsuzsanna BCE, Fenntartható Fejlődés Intézet, Geopolitika és Fenntartható Fejlődés Doktori Program igazgatója

- Dr. Kocsis János Balázs, MUT alelnöke, Arizona State University, School of Geographical Sciences and Urban Planning, BCE- BME

- Bodor Ádám a MUT elnökségi tagja, a BKK Mobilitásfejlesztési igazgatója

- Kőszegi Lea, a MUT elnökségi tagja, tudományos főmunkatárs, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont, Szociológiai Intézet

- Dr. Bérczi Szabolcs, a MUT elnökségi tagja, MATE Településépítészeti és Települési Zöldinfrastruktúrák Tanszék adjunktusa

- Dr. Csaba Ders a MUT alelnöke, a PTE főépítésze

Lefutás:

Az esemény egy egész napos rendezvény. A program 2 rövidebb plenáris blokkból áll ( az elején és végén) és párhuzamosan futó 2-4 szekcióból, ahol a doktoranduszok előadnak. A legjobb szereplésekre díjat adunk a nap végén.

1.      9:00 Plenáris nyitás: Szervezők köszöntői, a támogató (TOP Plusz IH) rövid előadása, felvezető előadás(ok)

2.      10:00 Párhuzamos magyar és angol nyelvű szekció(k)

3.      11:00 kávé szünet

4.      13:00 Ebédszünet

5.      14:00 Blokk: párhuzamos magyar és angol nyelvű szekció(k)

6.      15.30 kávészünet

7.      16:00 Blokk: párhuzamos magyar és angol nyelvű szekció(k)

8.      17:15 Záró plenáris blokk -  a szekcióvezetők rövid beszámolóival – díjátadások (legjobb előadás díjai szekciónként, esetleg szponzori különdíj(ak) is.)

9.      Urbanisztika buli: 18.30-tól (a regisztráció során felmért igények esetén egy vendéglátóhelyen foglalunk helyet, ahova a doktoranduszok (és a bátrabb senior kutató-oktatók) együtt átmehetnek – önköltséges alapon)