Hír

2023-07-27 14:33:00

Ki egészítse ki a hiányokat: a restaurátor vagy a mesterséges intelligencia?

A mesterséges intelligencián alapuló képalkotó algoritmusok használatának lehetősége festmények restaurátori kiegészítésében

A 2022-es év során a nagyközönség is megismerhette a mesterséges intelligencián alapuló képalkotó algoritmusokat, melyek szöveges instrukciónk alapján képesek különféle stílusú illusztrációkkal megjeleníteni fantáziánk világát. Elsősorban a grafika, képszerkesztés területén hoznak forradalmi változásokat ezek a könnyen kezelhető, többnyire webes alkalmazások. Az újítások azonban a restaurálásra, illetve a műtárgyak digitális kiegészítésére is hatással lesznek. A szakirodalom már korábban beszámolt olyan nemzetközi projektekről, melyben a kutatók kifejezetten műalkotásokra specializált AI (artificial intelligence) segítségével éltek.  Egy hazai restaurátor is hozzáférhet ehhez az eszközhöz, hiszen az általános célokra fejlesztett online képgenerátorok ma már bárki számára elérhetőek, akár ingyenesen is.

A mesterséges intelligencia nemcsak teljesen új képeket alkot, hanem egy fotó kiválasztott részletét is módosíthatjuk vele, ennélfogva műtárgyak hiányainak kiegészítésére is alkalmas lehet. A képalkotó mesterséges intelligenciák ugyan még fejlesztési fázisukat élik, azonban fontosnak tartom már ebben a korai szakaszban is feltérképezni azt, hogy a sérült, töredékes műalkotások kiegészítésében miként nyújthatnak segítséget.  

A kísérletek alapján az Adobe Photoshop képszerkesztő program Beta verzióját találtam jelenleg a legalkalmasabbnak restaurátori célokra. Ugyanis a termék jogtiszta felvételek segítségével dolgozik, generatív funkciója pedig csak a kijelölt területen alkot új részleteket, az eredeti képfelületet érintetlenül hagyja. Ezáltal még a műtárgy esztétikai kiegészítése előtt modellezhetünk retuspróbákat, vagy akár töredékes, ki nem egészítendő képeket tehetünk virtuálisan teljessé. A Photoshop Beta generatív funkciójával létrehozott alkotások kereskedelmi forgalomba jelenleg nem hozhatóak. Így az általam készített próbák is csak az ismeretterjesztést, a szakma előremozdítását szolgálják.

Tapasztalataim alapján a mesterséges intelligencia nagyon hitelesen átvette egy-egy festmény stílusát, színeit, még a régi festékfelület egyenetlenségeit is érzékeltette. Kiegészítései első pillantásra teljes mértékben beilleszkednek a felvételekbe. Ám hosszasabb szemlélés után rájövünk, hogy egyes formák kissé logikátlanul kapcsolódnak egymáshoz. A megalkotott látvány a maga teljességében hiteles, ám az összetettebb részletek az emberi gondolkodás általi felülbírálatra szorulnak.

Ennek ellenére a generált képek kiváló kiindulóalapot szolgáltatnak a digitális rajzzal történő további finom korrekciókhoz. Tehát az ilyen módon virtuálisan kiegészített festmények esetében a képszerkesztő programban az AI által vétett apróbb hibákat korrigáltam, úgy, mint például az értelmezhetetlen, sötét foltok, túlzó fény-árnyék kontraszt, anatómiai hiányosságok.

A mesterséges intelligenciának hála szinte végtelen számú digitális kiegészítési lehetőséggel élhetünk rövid időn belül. Mivel az algoritmus kiterjedt tudásbázishoz fér hozzá, lehetséges, hogy olyan rekonstrukciós változatot is bemutat, amelyre a szakember nem is gondolt, azonban jó megoldásnak bizonyulhat. A mesterséges intelligencia tehát leváltani még nem, de segíteni nagy mértékben tudja a restaurátor szakembert az esztétikai kiegészítések területén.

Emailben történő kérés alapján a kiegészítési próbákról készített dokumentációt szívesen rendelkezésre bocsátom.