Esemény

2022-04-09 18:26:00

Műcsarnok

Közös tér II. Ipar- és Tervezőmű­vé­szeti Nemzeti Szalon

A kortárs magyar iparművészet és design friss eredményeit összefoglaló első szalont öt éve, 2017-ben rendezte meg a Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok, 208 alkotó munkáinak bemutatásával. A mostani, második ilyen témájú szalonon több mint 300 főre bővült a kiállítók száma.

Közös tér

II. Ipar- és Tervezőmű­vé­szeti Nemzeti Szalon

A kortárs magyar iparművészet és design friss eredményeit összefoglaló első szalont öt éve, 2017-ben rendezte meg a Magyar Művészeti Akadémia intézménye, a Műcsarnok, 208 alkotó munkáinak bemutatásával. A mostani, második ilyen témájú szalonon több mint 300 főre bővült a kiállítók száma. Tíz művészeti terület került a „közös térbe", a posztindusztriális designtól az autonóm stúdióművészet legújabb alkotásaiig, a használati tárgyaktól a képzőművészeti kísérletekig. A nemzeti szalon tárlata egészen 2022. szeptember 4-ig várja a látogatókat.

Négy generáció képviselteti magát, a szakmák doyenjeitől a pályájuk elején álló tehetségekig. A Műcsarnok által felkért kurátor, Szilágyi B. András munkáját a „2022 Az Üveg Nemzetközi Éve" programsorozathoz kapcsolódva Balogh Eleonóra társkurátor, főszaktanácsadókként pedig Ducki Krzysztof, Fusz György, Harmati Hedvig, Kálmán László, Liszka Tamás, Szenes István és Tóth Fruzsina segítették.
Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója elmondta: a tárlaton alapvetően az elmúlt öt évben született kiemelkedő alkotásokat szeretnék bemutatni, azonban néhány olyan jelentős alkotást is kiállítanak, amely a 2017-ben rendezett I. Ipar- és Tervezőművészeti Nemzeti Szalon programjába már nem fért bele. A világ nagyon dinamikusan változik, a digitális média jelenléte pedig egyre összetettebbé, átfogóbbá, komplexebbé teszi az iparművészet műfajait, ez a folyamat a tárlaton is tetten érhető.
Szilágyi B. András, a kiállítás kurátora emlékeztetett arra, hogy az iparművészet mintegy 16-18 műfajra osztható fel, melyek határai nehezen határozhatók meg, ezért a kiállításon Arisztotelész Kategóriák című művét hívták segítségül, hogy a látogatók megérthessék a közös térben lévő „kimondható dolgok" természetét. A tárlaton több mint 300 alkotó 10 művészeti területen (kerámia, ötvösség, belsőépítészet, tervezőgrafika, ipari formatervezés, üvegművészet, textiltervezés, posztindusztriális design, animáció és autonóm művészet) létrehozott munkáit tekinthetik meg az érdeklődők, a használati tárgyaktól a képzőművészeti kísérletekig. A tárlaton ezen kívül az elhunyt mesterek hatásait is bemutatják – tette hozzá. A kurátor kiemelte, hogy az ENSZ 75. közgyűlésén meghozott döntés nyomán 2022 az üveg nemzetközi éve, ezért a tárlaton teljesen elkülönülő kurátori koncepcióval és kiemelt hangsúllyal jelenik meg az üveg.

A kiállítás Arisztotelész Kategóriák című művét hívta segítségül, hogy megérthessük a közös térben lévő „kimondható dolgok" természetét, és elmélyült sétára invitál a tárgyak között, szabadon átadva magunkat azok érzéki megjelenésének és gondolati kifejeződésének.
Az utóbbi öt évben megvalósult művek befogadásához a kiállítás két utat is felkínál. Az egyik a konkrétan megformált anyagtól az anyag nélküli szubsztanciákig, a tervezett gondolatokig vezet, míg a másik a szigorúan vett funkcionalitástól az autonóm művészet területéig. Ezeket követve a kerámia legősibb, az emberi kultúra születésének titokzatos pillanatával egyidős művészetétől eljuthatunk a virtuális térben létrehozott kommunikációs terekig. Bár az egyes alkotói területek elkülöníthetők, térbeli kapcsolataikkal mégis egy összefüggő folyamatot mutatnak be. A különböző területek és a két gondolati ív izgalmas metszéspontokat hoznak létre, a találkozási pontokon pedig új minőségek születnek, újfajta összefüggések rajzolódnak ki.

Az április 9-ei megnyitón köszöntőt mondott dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára és Szegő György DLA, a Műcsarnok művészeti igazgatója. A kiállítást Ernyei Gyula DSc, a MOME professor emeritusa nyitotta meg.
A kiállítás megvalósításában a Műcsarnok szakmai együttműködő partnere a Bohus-Lugossy Alapítvány a Kortárs Üvegművészetért.

Közös tér / Common Space
II. Ipar- és Tervezőművészeti Nemzeti Szalon 2022 / 2nd National Salon of Applied Arts and Design 2022 
2022. április 9. – szeptember 4.