
Közvetítés / Transmitere / Transmission – előadás nemzetközi konferencián
Dr. János Szabolcs előadást tartott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem konferenciáján.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara, Humántudományok Tanszéke, Kultúraközi Kölcsönhatások Kutatóközpontja, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság társszervezésében, 2025. március 21-22-én rendezte meg Közvetítés / Transmitere / Transmission című nemzetközi konferenciát Csíkszeredában, az egyetem Szabadság tér 1. alatti campusán.
Dr. János Szabolcs MMKI-ösztöndíjas báró Nopcsa Ferenc kultúraközvetítő serepéről és életrajzának színpadi adaptációjáról tartott előadást, Báró Nopcsa Ferenc, egy erdélyi származású közép-európai kalandor és a Magyarosaurus Dacus címmel.
Az előadás középpontjában a nagyváradi Szigligeti Színház 2023-ban bemutatott Magyarosaurus Dacus című előadása, valamint annak központi figurája, a hátszegi származású Nopcsa Ferenc (Franz von Nopcsa, Francisc Nopcea/Nopcsa) báró problematikus, összetett és rejtélyes alakja állt. A (legalább) kettős (román-magyar) identitású Nopcsa alakja egyszerre testesíti meg a közvetítés különböző formáit és módozatait: osztrák-magyar paleontológusként, az első magyarországi dinoszaurusz-lelet tudományos leírójaként az őskorba vezet vissza; utazóként bejárja a Balkánt, élményeit pedig útleírásban örökíti meg; albanológusként a „legsötétebb Európa” leírását adja; a Monarchia kémeként pedig rendszeresen küld jelentéseket Bécsbe az ó-romániai állapotokról és hangulatról. Mindezek mellett volt még fotográfus, a Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagja, antiszemita, homoszexuális és az az első ismert repülőgép-eltérítés végrehajtója… A nagyváradi Szigligeti Színház hosszas dokumentációs folyamat után született előadása a titokzatos dévai báró, Nopcsa Ferenc életét dolgozza fel, akinek élete és személyisége éppoly ellentmondásos, mint a korszak, amelyben élt, a „la belle epoque”, a századforduló, Európa és a modern Nagyvárad aranykora. Az előadás rendezője Gianina Cărbunariu, a kortárs román és európai színházi élet fontos alakja, aki talán akkor vált először ismertté a magyar közönség előtt, amikor 2009-ben Boros Kinga dramaturggal közösen rendezte a 20/20 című, a marosvásárhelyi „fekete márciusról” szóló előadást.
Az előadás a Szigligeti Színház produkciója, valamint a Nopcsa-család köré 61 fonódó szövegkorpusz alapján vizsgálta színház és emlékezet kapcsolatát, az identitás és másság közvetítésének módozatait.
A konferencia programja elérhető itt: Közvetítés / Transmitere / Transmission