Hír

2021-12-08 23:31:00

Székesfehérvár

Kripcsi-Szabó József - Magángyűjtő

Pitykegombok, díszgombok, boglárok, ékszerek gyűjtője

Kripcsi-Szabó József így vall életéről és pitykegombok iránti szenvedélyéről:

"Szerencsémre nagyon kiváló történelem és irodalom tanáraim voltak általános és a középiskolában is, ezek meghatározóak voltak az egész életemre. Sok jó könyvet, szakirodalmat ajánlottak és én éltem is vele, fiatal koromban faltam a tartalmas könyveket, de manapság is sokat olvasok.

Szerszámkészítő a szakmám, nagyon szeretem a szép, pontos, precíz munkát, de a régi mesterek alkotásai - legyen az egy bútor, ötvös tárgy, fegyver, ruha, vagy viselet -, azok mindig lenyűgöztek. Mennyi időt, energiát, fáradságot fordítottak rá, hogy hasznos, jó minőségű és esztétikus is legyen, amit készítettek!

Apai nagyapámat vasárnap mindig vitézkötéses magyaros ruhában láttam, a fehér ing fölött fekete lajbiban, ami 12 db, kb. 3 cm-es, nem is pitykével, hanem  filigrán, ötvös boglárokkal volt ékesítve.

1960-ban meghalt a nagyapám. A hatvanas évek elején nagy ezüst felvásárlást hirdettek, ekkor apám is eladta az ezüst étkészletet - építkezés miatt - és nagyanyám is pénzre váltotta a nagyapám boglárjait. Egyet kikönyörögtem közülük, még most is megvan! Tizenkét éves koromban úgy gondoltam, ha felnőtt leszek majd vásárolok hozzá egy ruhára valót. Ugyanolyat soha sem találtam, de jó érzés azt az egyet kézbe fogni, mert négy-öt generáción keresztül ezt használták a felmenőim is.

Így indult a régiséggyűjtés, meg egy XIX. századi bútor hagyaték megvételével, még 27 éves koromban.

Több mindent gyűjtök: régi iratok, levelek, illusztris személyek aláírásával, ruhák, ruhákhoz tartozó ékszerek, gombok (nemesi, polgári, népi), numizmatikai tárgyak is szép számmal erősítik a gyűjteményemet.

Fehérváron, a huszár csapat tagjaként, 2-3 huszártársammal együtt rendhagyó történelem órákat tartunk az ifjúságnak, régi fegyverek, viseletek ismertetésével és hazafias nevelés céljából." 

Kripcsi-Szabó József pityke és díszgomb kollekciója a legrangosabb általunk ismert magángyűjtemény. Közel fél évszázada kezdte el a gyűjtést, emellett pedig hagyományőrzőként is nagyon aktív - az ilyen jellegű rendezvényeken szép pitykés, illetve díszgombos öltözetekben jelenik meg.

Ezzel az összeállítással tisztelgünk előtte és kívánunk neki jó egészséget, hogy értékes személyiségével sokáig gazdagítson bennünket!

Józsefről három portrét, a gyűjteménye néhány darabjáról a tárgyfotókat Kiss Tanne István készítette. Három fotó Simándiné Pap Johanna, és egy Grúz Bence munkáját dicséri