iparművészet és tervezőművészet, népművészet

Hír

2024-08-14 09:19:00

Tatabánya

Kultúrába öltözött design gyűrűk

Pitykegombok és díszgombok alapján készült design ezüst gyűrűk

Kivételesen az egyik projektemről fogok most bejegyzést közzétenni, hiszen nem sok ilyen alkalom adódik a számomra. Az elmúlt négy hónapom vállalása a pitykegombok és díszgombok modern viselési variációi köré összpontosult. Aranyműves végzettségem nyomán jött az ötlet, hogy eljegyzési és design gyűrűk formájában nem nagyon láttam még kortárs ékszert. Így belevágtam a témakörök kiválasztásába. Vállalásom tájegységek és típusok szerint: Kunság, Szolnok, Heves és Komárom, Szirmos-csecses. Ezekből sajnos csak a kunsági típust kellett elvetnem, kivitelezési és esztétikai okokból. Helyette Fejér Vármegye környékéből merítettem, így egy filigrán díszgombra esett a választásom.Az elkészült gyűrűk mindegyike Hordoz valamit a kortárs ékszerek világából.

Szolnok:
A gyűrű egy sima négyzetes profillal készült, mely két oldala határolva van kordildrótokkal(sodronyokkal), ezekkel is visszaidézve a szolnoki pityke bordák közötti sodronyait. Ezentúl a gyűrűsín díszítve van ékszerfoglalással is, összesen 12 darab kő díszíti a gyűrű ezen részeit. A gyűrű platnija egy szolnoki pitykegomb csúcsdísze, melynek csecs részébe egy követ foglaltam.

Heves:
A hevesi csavart forma engem egy kissé a szecesszió irányába húzott, ezért úgy gondoltam, hogy nem fog ártani az alap konstrukciónak a szabadabb formavilág. A gyűrű alapja egy hevesi csavart-bordázott formájú pitykegomb, melyet lekicsinyítettem. Ezt a kicsinyített pitykegombot öleli körbe egy szecessziósabb szabad formájú gyűrűsín, melyet kézzel kovácsoltam és hajlítottam ki. A gyűrűbe egy darab kő került, a csecs részébe.

Komárom:
Komáromi gombok közül rengeteg gyönyörű darab van, így egy kisebb filigrán díszítésű gombot szemeltem ki magamnak. A kiválasztott gombot először elkészítettem, majd  csak utána készítettem belőle gyűrűt. A gyűrűsín egy épületszerű modernebb, talán barokk stílusra vagy virágra hasonlító külsőt kapott. Kifejezetten design gyűrűnek készítettem, követ csak egy darabot tettem bele, hogy ne vegye el a figyelmet a filigrán technikáról.

Szirmos-csecses:
Ezt gyűrűt egy kifejezetten modern soliter eljegyzési gyűrűnek álmodtam meg, mely apró kövekkel és egy centrál kővel lett díszítve. Az alapot a gombtest fele és a csúcsdísz adta, melyet kis méretben késztettem el. (Régen ilyen kis méretben is készültek szirmos gombok.)
A gyűrűsínt kézzel kovácsoltam egy négyzetes keresztmetszetű rúd ezüstből, melyet marókkal és reszelőkkel plasztikáztam meg. A foglalás is érdekes lett, hiszen a szirmok közötti részbe került a legtöbb kő, amit ilyen méretekbe nem volt egyszerű kivitelezni. A kis kövek mérete 0,9 miliméteres volt.

Fejér:
Valami attraktív, nem hétköznapi, mutatós gyűrűt szerettem volna készíteni, ami rögtön megragadja az emberek figyelmét. Azt hiszem sikerült a gondolataimnak megfelelő gyűrűt készíteni.
Ez a filigrán gyűrű egy minimal design elgondolás alapján készült. Az alkotás érdekessége, hogy ,U" alakú a gyűrűsín, és két részre tagoltam. A platni és a köves díszítés nem az ujj fölött helyezkedik el, hanem az ujjak között. Egy kisebb sor követ foglaltam a gyűrűsín egyik tetejébe, a másik oldalára pedig maga a filigrán gomb került. További érdekesség még, hogy a gomb, kör fromájának az ívét követi a kőfoglalás, így nagyon összhangban van az elkészült gyűrű íveivel.

Az alkotások sikerességét megmérettetés elé állítottam, hiszen pont egybevágott egy nemrég meghirdetett verseny anyagával és témájával.
Az elkészült gyűrűket és a hozzájuk tartozó gombokat a XIV. Országos Népi Mesterségek Pályázatára adtam be, ahol szeptember 11.-én népi iparművészeti zsűrin is részt fognak venni. Így hamarosan visszacsatolást is kapok majd arról, hogy milyen minőségi és szellemi értéket képviselnek a beadott remekek.



Kapcsolódó fájlok