Hír

2021-12-05 16:30:00

Chateauroux, Franciaország

Lisztomanias Fesztivál, Chateauroux, Franciaország,

Liszt Ferenc azt írta George Sand írónőnek, hogy Chateauroux kiváló helyszín lenne zenei fesztiválok számára. A zeneszerző javaslatát követve, immár 20 éve minden évben "Lisztománia" címmel rendeznek nemzetközi fesztivált a francia városban.

2021. október 14-20.

Lisztomanias, Chateauroux, Franciaország

https://www.lisztomanias.fr/programmations/

Évente megrendezésre kerülő egyhetes Liszt Ferenc fesztivál. Liszt többször járt a város közelében lévő kastélyban, George Sand-nál. Egy levélben azt írta az írónőnek, hogy Chateauroux kiváló helyszín lenne zenei fesztiválokra. 20 éve rendezik a Lisztomanias fesztivált. 2016-ben felkértek, a fesztivál nyitókoncertjének megtartására. Most másodszor hívtak meg. További három párizsi diákkal egy hétig mesterkurzuson vehettem részt, Bruno Rigutto professzor vezetésével, aki a párizsi École Normale de Musique professzora. A fesztivál utolsó napján közös, személyenként 30 perces koncertet adtunk. Liszt Ferenc Paganini etüd-jét és a Dante szonátát játszottam, továbbá Debussy L'isle joyeux művét.

2016-ban a koncertemet több sajtómegjelenés is kísérte:

2016. október 7.

La Nouvelle République

Misi Boros : virtuose à 12 ans (Jean-Yves Clément)

http://www.lanouvellerepublique.fr/Indre/Actualite/24-Heures/n/Contenus/Articles/2016/10/07/Misi-Boros-virtuose-a-12-ans-2862637

Boros Misi: 12 éves virtuóz (Jean-Yves Clément)

Boros Misi zongorista a magyar iskola "tiszta forrásából" származik. Csak 12 éves és virtuózként beszélnek róla. Hallgatjuk, kész zenész, érzésekkel teli művész, általa mi is érzésekkel telítődünk, átlényegíti a személyiségén áthaladó muzsikát. Magával ragadja hallgatóit, a priori piano, "túl nagy számára", ám itt eredeti szükségszerűségében hallatszik Liszt, Chopin és Debussy. Elfelejteti az életkorával járó méretek szubjektív benyomását.  Gyermek muzsikusnak gondoltuk, pedig már felnőtt zenész.

2016. október 24. Chateauroux

Nyítókoncert – Lisztomanias

http://www.lanouvellerepublique.fr/Indre/Loisirs/Fetes-festivals/n/Contenus/Articles/2016/10/22/Quinziemes-Lisztomanias-rendez-vous-des-lundi-2878531


http://www.lanouvellerepublique.fr/Indre/Loisirs/Fetes-festivals/n/Contenus/Articles/2016/10/25/Misi-Boros-enfant-prodige-et-pianiste-star-en-Hongrie-2881425

Lisztomania fesztivál

https://www.lanouvellerepublique.fr/actu/misi-boros-enfant-prodige-et-pianiste-star-en-hongrie

La Nouvelle République,  2016. Okt. 25.

Boros Misi csodagyerek, magyarországi zongoracsillag (Élodie Corvée)

13 éves tehetség a Lisztomania programjában: nagy honfitársa, Liszt Ferenc nyomdokában járó csoda

Misi, Jolán és János intelligenciát és jóakaratot sugároznak. Misi 13 évesen már nagy zongorista.  A magyar televízió klasszikus zenei versenyén fedezték fel, hazájában és az egész világon ad hangversenyeket. Szülei kísérik útjain. Filozófusok, Derrida magyar fordítói, csodálattal vigyáznak rá.

Első tanára Mozart

"Nagyon közelinek érezzük a francia kultúrát" mondják, örülnek, hogy felfedezhetik Chateauroux-ot és a Lisztomania-t. "Nagy lehetőség nekünk magyaroknak, hogy olyan zeneszerzőnk van, mint Liszt, aki Franciaországban élt", teszi hozzá Misi.  A kis család jövetele a "Lisztosz"-ra tehát kötelező szakasza a fiatal zongorista fejlődésének, aki a fesztivál nyitóhangversenyét adta tegnap. Nagy megtiszteltetés számára, miközben nem tartja magát csodagyereknek: "Nagyon örülök, ha ezzel a kifejezéssel jellemeznek! Liszt volt a csoda." Mint ő tette, Misi is rengeteget dolgozik. Mamája szerint "van tehetsége, de rengeteget is gyakorol. Négy éves korában vettük a zongorát karácsonyra, azóta minden nap zongorázik, játszik a hangszerrel, a hangszeren."

Egészen biztos, hogy János és Jolán nélkül Misi nem találta volna meg a maga útját. "Segítettek, hogy sok mindent kipróbáljak, hogy kiderüljön, miben vagyok tehetséges. Ezért több hangszert is kipróbáltam", meséli Misi. Az egyik ilyen hangszer a hegedű, melyet nagyon szeret és ma is játszik ezen a hangszeren. Már születése előtt hallgattatták Misivel Mozartot, amikor még édesanyjában volt. "Születése után a bölcsőben, Mozart zenéje hallatán azonnal figyelni kezdett", teszi hozzá mosolyogva János. De biztosít, "sokféle dolgot ki kell próbálni. Több sportot művel és sok barátja van." Az iskoláról sem feledkeznek meg a sok gyakorlás és koncert közepette. Misi nem tűnik szülői kényszer alatt szenvedő szerencsétlen kis pianistának. Egyébként tegnap este a Liszt emlékére létrehozott kiállítás megnyitóján, a Bertrand Múzeumban az ifjú valódi lazasággal játszott, kotta nélkül egy olyan zongorán, melyet valószínűleg Liszt használt Nohant-ban, utána pedig a redemptorista kápolnában adott egy órás koncertet.  Ma este és szombat délelőtt az Equinox koncertteremben játszik. Ne szalasszuk el. Élodie Corvée

https://www.francebleu.fr/infos/culture-loisirs/chateauroux-un-pianiste-prodige-de-13-ans-en-ouverture-des-lisztomanias-1477391252

Châteauroux: 13 éves csodazongorista a Lisztománia megnyitóján

Jules Brelaz

2016. október 25.

Kép:

pastedGraphic.png

Képaláírás: Boros Misi, 13 éves magyar zongorista a 15. Lisztománia meghívottja © Radio France – Jules Brelaz

A Lisztománia 15. kiadását Châteauroux-ban (Indre) hétfőn nyitották meg Boros Misi koncertjével. Ez a 13 éves magyar fiatal hazájában híresség, világszerte meghívott zongoravirtuóz.

Liszt Ferenc 6 éves volt, amikor zongorázni kezdett. Boros Misi 4 éves volt, amikor szülei első zongoráját megvették neki. Két évszázad választja el a két magyart, de Boros Misi méltó örököse a világhírű zeneszerzőnek.

Meghívták Japánba, az Egyesült Államokba, Európa számos országába, a 13 éves csodagyerek a 15. Lisztománia plakátján szerepel. Hétfőn Liszt Ferenc Ötödik Magyar Rapszódiáját játszotta a Bertrand Múzeum kiállítás megnyitóján.

Mozart ringatta már születése előtt!

Boros Misi édesanyja, Orbán Jolán Mozart szimfóniáit hallgatta, amikor terhes volt. A bölcsőben is a klasszikus zenével altatták, és amikor 4 éves korában Misi zongorát kap, játéknak, spontán dallamot komponál, amelyet szülei még ma is dúdolnak.

„Mozart a babának? Ez kommunikációs mód.” (Jolán, Boros Misi édesanyja)

Frankofil és humanista kultúrájú, a Boros család lefegyverzően szerény. A kisfiú elpirul, amikor csodagyereknek nevezik. (A fordító megjegyzése: Misit nem szokott elpirulni.) Édesanyja az irodalomtudomány professzora és Jacques Derrida magyar fordítója. Édesapja, Boros János filozófiát tanít. Szívükre tett kézzel állítják, hogy „soha” nem kényszerítették Misit, hogy hangszeren játsszon. A sikeres nevelés titka egyszerűen „jelen lenni és rendelkezésre állni” vallja be Boros János, aki azt állítja, „soha nem mondott nem-et” gyermekének.

A Lisztománia szimbóluma

A Lisztománia alapítója és művészeti igazgatója Jean-Yves Clément számára megtiszteltetés és egyben szimbolikus is, hogy Boros Misit fogadja a 15. fesztiválon. „A fiatal tünemény ott lesz a nagy zongoraéjszaka megnyitóján az Equinoxe-ban kedd este más fiatalokkal, akik különböző országokból érkeznek. Tisztelnünk kell a sok-kultúrás szempontot, amelyet elénk tárt Liszt, a művészettörténet legnagyobb utazója.