Ludovice, memento mori! - Megújult az Ify-kereszt
Megújult az Emmaus kápolna közelében álló, Ify Lajos által készített kereszt, amelyen a jellegzetes felirat is olvasható.
Az Ify birtok bejáratánál álló piétás keresztet 1942-ben állította (állíttatta?) Ify Lajos atya, az Emmaus kápolna építője. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park értékleltárában is szereplő kereszt az évek alatt nagyon lepusztult, a kőből falazott és cementes habarccsal vakolt lábazaton veszélyes kiomlások és repedések keletkeztek. Reális veszély volt a kereszt eldőlése.
Mivel az Emmaus kápolna tornya 2021. novemberében leomlott, az épületegyüttes felújításának és hasznosításának lehetősége szinte teljesen esélytelenné és reménytelenné vált. A kereszt viszont, amely a turistaösvény mentén, a kapun kívül áll, méreténél és elhelyezkedésénél fogva könnyebben kezelhető és felújítható. Restaurálásával az Ify örökség egy kis része valóban megmentésre kerülhet.
Az első lépés a homokkő faragvány szemcseszórásos tisztítása volt. A nemzeti prakra tekintettel a szemcseszórás természetes, teljes mértékben lebomló anyaggal történt. A nagy nyomáson kijuttatott szóróanyag eltávolította a meszelés levelesen leválló maradványait és a kőre rakódott algás-mohás növényi szennyeződést is.
A lábazat megerősítése volt a következő feladat. A repedések tisztítása után a helyenként látszólag csak agyaggal falazott kőanyag közé injektálóhabarcs került kézi injektálóval. Ezután három laposacél vízszintes pánt lett abroncsként elhelyezve a lábazat köré. A szétcsúszni "akaró" kőfalazat teherelosztását hegesztett acélháló oldotta meg. A több helyen kritikusan kiomlott részek, amelyek a szobor eldőlésével fenyegettek, fagyálló falazóhabarccsal az eredeti kőanyag felhasználásával visszafalzásra kerültek. Visszahelyezésre került a jellegzetes kis lépcső is, amely a kereszt előtt, azzal egybeépítve a kirándulók gyakori pihenőhelyeként szolgál.
A megtisztított kőfaragvány Remmers alapozóval és kőrestaurátor festékkel történő felületkezelése fekete vasoxid pigmenttel enyhén tört fehér színnel történt, hiszen eredetileg is meszelve volt.
Hogy az acél pántolás és a vasháló erősítés ne látszódjon, több lépésben, rétegenként hizlalt fagyálló vakolás következett. A simítóvakolat után a lábazat is a faragvánnyal megegyező fetéssel lett felületkezelve.
A végső mozzanat az ikonikus felirat kihúzása volt világosszürke színnel, így évtizedek után újra olvasható az római számos dátum és a Ludovice, memento mori! - Lajos, emlékezz a halálra!