Hír

2022-10-12 12:02:00

Ontario, Kanada

Magyar Örökség Hónap Kanadában

A Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetsége és a Torontói Főkonzulátus közös munkájának eredményeképpen Ontario parlamentje 2022. április 7-én elfogadta a törvénytervezetet, amelynek értelmében 2022-től minden október "Hungarian Heritage Month", azaz a magyar örökség hónapja lesz.

A Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetsége és a Torontói Főkonzulátus közös munkájának eredményeképpen Ontario parlamentje 2022. április 7-én elfogadta a törvénytervezetet, amelynek értelmében 2022-től minden október "Hungarian Heritage Month", azaz a magyar örökség hónapja lesz. 

Trianon után, a II. világháború előtt Kanadába ekkor indult meg a tömeges kivándorlás, döntően az amerikai 1921. évi „Emergency Quota Act” és a 1924. évi, még szigorúbb, „Immigration Act” – bevándorlási törvény – elfogadásának következtében, mivel ez utóbbi évi ezer főben limitálta a magyar bevándorlók számát.

Ontario, Manitoba és Saskatchewan északi részeire, továbbra is a megműveletlen területekre, farmokra irányította a bevándorlókat az állam. Sokan azonban a nehézségek miatt máshová költöztek. Jelentős vándorlást okozott még a gazdasági válság következtében fellépő munkanélküliség is.

A Fraser folyásának alsó vidékén, Brit Columbia-ban, az Okanagan-tó és Ontarióban, a dohányvidékek környékén – Delhi-ben, Courtland-ben, Niagara Falls-on, Hamilton-ban, Welland-ban, Toronto-ban, Windsor-ban, Brantford-ban –, továbbá a Quèbec tartománybeli Montreal-ban sok magyar telepedett meg. (Bakó, 1988) Sok magyar bevándorló segítette a tartomány acélipari fejlődését, valamint a Welland-csatorna megépítését. 

Az 1921-es kanadai népszámlálás szerint 13 181 magyar élt Kanadában és a II. világháborúig több mint 40 ezren vándoroltak be. 1931-ben a viszonylag kis létszámú magyarság, a többi etnikai csoporthoz viszonyítva – szétszórtan élt. Tömbben jellemzően Alberta, Brit Columbia, Manitoba, Saskatchewan, Ontario és Quèbec tartományokban. Míg a korábban érkező magyarok egymáshoz közel tudtak megtelepedni és farmot létesíteni, a később érkezők már csak olyan területen vehettek földet, ahol jelentős számban éltek más nemzetiségűek is.  (Bakó, 1988) Ebben az időszakban csak Kanada délkeleti részén, főként Ontario tartomány városaiban alakulhattak ki magyar negyedek.

1956 ősze és 1957 tavasza között közel 200 ezren léptét át a magyar határt. Döntően szakmailag jól képzett fiatalok, egyetemisták emigráltak, tehát sokan húsz év körüliek voltak. Kanada, a lakossága határozott támogatásával, közel 38 ezer magyar menekültet fogadott be, 1956-ban. A népességszámához viszonyítva Kanada fogadta be a legtöbb bevándorlót a levert forradalom után. Az ország először ekkor gondoskodott rövid időn belül, ilyen tömegű menekült utazásáról, elhelyezéséről és végül letelepedéséről. Az ide menekülők is többségükben fiatalok és magasan képzettek voltak.

A kanadai kormány, 2010-ben, a nemzeti történelmi örökség részének nyilvánította az 1956-os magyar menekültek Kanadába érkezését.

A kanadai magyarok tehát már több mint egy évszázada járulnak hozzá Ontario tartomány művészeti, üzleti, ipari, jogi, tudományi, sport és technológiai értékeihez.

Azzal, hogy októbert a Magyar Örökség Hónapjává nyilvánították, Ontario tartomány elismeri, hogy a magyar származású kanadaiak nagymértékben hozzájárultak a tartomány sikereihez, és nagyra értékeli a tartomány gazdaságában, kultúrájában, politikájában és identitásában betöltött fontos szerepüket. Elismeri továbbá a magyar menekültek Kanadába 1956-57-ben történő befogadásának fontosságát, mint fordulópontot, amely nagyban hozzájárult Kanada nyitott és befogadó bevándorlási politikájához, valamint a sokszínűség, a multikulturalizmus és a befogadás iránti tisztelet kialakításához.

Ünnepélyes zászlófelvonás mellett vette kezdetét a Magyar Örökség Hónap a megújult 56-os emlékmű mellett a torontói Budapest Parkban, ahol köszöntőt mondott Dr. Hoppál Péter államtitkár úr, Dr. Vass-Salazar Mária nagykövet asszony, Igaz Máté Árpád ügyvivő, Balla Sándor HCBA-HCCC elnök, illetve Rudy Cuzetto ontariói tartományi parlamenti képviselő. Az eseményen imát mondott Szabó Pál Péter református lelkipásztor. Részt vettek az ontariói magyar szervezetek képviselői, továbbá a ceremónia hangulatát a Kodály Táncegyüttes produkciója is emelte.

Az ünnepségsorozatot hivatalosan október 1-én Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár nyitotta meg a torontói városháza előtti téren, ahol a himnuszok felcsendülése alatt felvonásra került a magyar nemzeti lobogó. A résztvevőket Igaz Máté Árpád a torontói főkonzulátus ügyvivője köszöntötte. Áldást mondott Vass Zoltán református lelkipásztor, Dr. Vass-Salazar Mária, Magyarország kanadai nagykövete az ontariói magyarságot méltatta. Az ontariói törvényhozás, valamint Michael Ford állampolgárságért és multikulturalizmusért felelős miniszter nevében Rudy Cuzetto tartományi parlamenti képviselő köszöntötte az ontariói magyarság megjelent vezetőit és képviselőit. A magyar közösség nevében köszöntőt mondott Balla Sándor, a Kanadai Magyar Vállalkozók Szövetségének elnöke és Boda-Lázár Judit a Magyar Ház Elnöke. A megnyitón fellépett a Kodály, valamint a Rozmaring Táncegyüttes.

Gazdag programok várják nemcsak a kanadai magyarokat.

Október 1-jén szombaton délután a Kanadai Magyar Kulturális Központ nyitotta meg kapuit a magyar közösség előtt. Számos kiváló program várta az érdeklődőket, fellépett többek között a Kodály táncegyüttes, a Rozmaring táncegyüttes, az Arany János Iskola tanulói, Pál Dóra énekelt kiválóan, verseket hallgathattak kicsik és nagyok. Rubik kockáért folyt a vetélkedő, megtekinthették a HUVAC kiállítását és persze táncokat tanulhattak profiktól az amatőrök. A magyar gasztronómia is helyet kapott az eseményen lángost, gulyáslevest, palacsintát és töltött káposztát kóstolhattak a vendégek.

Az első ontarioi Magyar Örökség Hónap első hétvégéjén Oláh Imre, a torontói Szt. James Székesegyház orgonaművésze adott varázslatos koncertet a Szent Erzsébet Római Katolikus Plébánián. Ugyancsak a Plébánián lépett fel Stefán Zsófia fagottművész is.

A wellandi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Templomban szentmisével kezdte az októberi ünnepségsorozatot, amit a "Taste of Hungary" elnevezésű nyílt ház rendezvény követett a 101 éves wellandi Magyar Házban, ahol a közösség hagyományos magyar konyhával, zenével tánccal és népi termék vásárral ünnepelt. Fellépett többek között Magyarországról a Romungro Gipsy Band, Hamiltonból a Rozmaring Táncegyüttes és a Szigeti Család.

„Hungarian Exodus in Canada” című kiállítást nyitott meg a torontói Szent Erzsébet Katolikus Templomban a Magyar Örökség Hónap keretében Ayklerné Papp Zsuzsa a Rákóczi Alapítvány elnöke, Peter Bethlenfalvy Ontario tartomány pénzügyminisztere és Robert Kasun püspök.

A hónap egyik kiemelt eseménye az ottawai nagykövetség és Dr. Vass- Salazár Mária nagykövet kezdeményezésére Ottawában, valamint Torontóban a Torontói Főkonzulátus és a Kanadai Királyi Konzervatórium közreműködésével fellépő Kelemen Quartett koncertje.

A kanadai közönség megtekintheti a Nemzeti Filmintézet, valamint a torontói főkonzulátus jóvoltából Grosan Cristina A legjobb dolgokon bőgni kell című filmjét. A Metropolitan Egyetemen a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szakmai közreműködésével a Fortepan archívumából nyílik 1956-os tematikájú kiállítás. Az október 23-i hétvégén a zászlófelvonás, koszorúzás, ’56-ról szóló angol nyelvű előadás és ünnepi műsor mellett ismét magyar nemzeti színekkel világítják majd ki a Niagara vízesést.

Zsapka Attila énekelt versek koncertjére is sor kerül és ,,Mesélő Felvidék” –  A felvidék kastélyai, várai, népviselete fotókiállítás nyílik majd.

A Hungarian Visual Artists of Canada és a Torontói Főkonzulátus kiállítást rendez a Szent Erzsébet Római Katolikus Plébánia Galériájában.

A Torontói Magyar Kulturális Központ HungaroFest címmel magyar kulturális és gasztronómiai fesztivált rendez, amelyen egyik zenei fellépő a 4S Street erdélyi magyarindie-pop-rock együttes lesz.

Az ünnepségsorozatot október 29-én gálavacsora zárja, amelyen díszvendég lesz Novák Katalin, Magyarország Köztársasági Elnöke, koncertet ad Mága Zoltán Liszt-díjas hegedűművész. Majd október 30-án megnyílik Torontóban a Magyar Diaszpóra Központ.

Forrás:

Bába Szilvia [2022]: Az óperenciás tengeren túl. Magyar identitás a diaszpórában. Második, változatlan kiadás. Méry Ratio Kiadó, Budapest, 306 old. (ISBN: 978-615-80150-6-6)

Bakó Ferenc [1988]: Kanadai magyarok. Gondolat Könyvkiadó, Budapest, 319 old.

https://hungarianheritagemonth.ca/programs/

https://www.facebook.com/HunConsulate.Toronto

https://www.facebook.com/hungarianheritagemonth

https://kanadaimagyarkulturalistanacs.com/