Esemény

2023-04-07 10:46:00

Klebelsberg Kultúrkúria

Manninger Miklós - "Fogjuk meg egymás kezét!" - XI. Országos Német Nemzetiségi Gyermektánc Fesztivál

Idén újra megrendezik a német nemzetiségi gyermektánc csoportok minősítő versenyét lezáró fesztivált

„Manninger Miklós – Fogjuk meg egymás kezét!”
XI. Német nemzetiségi gyermek néptánccsoportok országos fesztiválja

Az előzetes minősítő versenyeken kiemelt arany minősítést elért tánccsoportok fesztiválja 2023. május 14-én kerül megrendezésre a Klebelsberg Kultúrkúria falai között. 

Az Országos Német Nemzetiségi Gyermektánc Fesztivál története

A tánckultúra a nemzetiségi hagyományok ápolásának egyik fontos és látványos területe. Hogy az együttesek száma és munkájuk színvonala emelkedjen, szükségessé vált a legváltozatosabb formájú összejövetelek, fesztiválok, különböző szintű megmérettetések létrehozása.

Ezt felismerve a solymári tánckultúra megteremtői, Friedrich Ignácné sz. Reményi Margit - Manci néni a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel, a "Magyarországi Németségért Arany Dísztű", "Ehrennadel in Gold" díjjal kitüntetett, és Rubin diplomával rendelkező táncpedagógus, valamint Manninger Miklós Nívó díjas és a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével kitüntetett koreográfus egy német nemzetiségi gyermektánc fesztivál létrehozását kezdeményezte.

Solymár Nagyközség Önkormányzatának Képviselő testülete és Német Nemzetiségi Önkormányzata a kezdetektől fogva fontosnak érezte a gyermektánc fesztivál gondolatát, helyszín és anyagi támogatás biztosításával segítette a rendezvény létrejöttét, fejlődését. Kiemelendő a Nemzetiségi Önkormányzat munkája, amely az eddig lezajlott fesztiválok kiváló lebonyolítója volt.

A nemes kezdeményezést a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa (Landesrat) is felkarolta, országos szintre emelte, a rendezvény fő szervezőjévé vált, ezzel segítve a hazai német néptánc kultúra szerves részét alkotó, az ország más régiójában működő gyermek tánccsoportok bemutatkozási lehetőségét, egymás táncainak megismerését.

A táncverseny kiírása általános iskolai tánccsoportok részére történik, a Landesrat szorgalmazására a tánchoz nélkülözhetetlen zenekari kísérettel.

Az első évben - 1997. május 10-11. - a rendezvény célja még nem a "verseny" jelleg, hanem a közös együttlét, az egymástól való tanulás és a tapasztalatszerzés volt. Ekkor a helyszín a solymári PEMŰ sportcsarnok volt, ahol igényes, technikailag jól felszerelt színpadon előadott koreográfiákat közel 2000 néző tekinthette meg. A Fesztivál további eseményein már a verseny jelleg domborodott ki, így az országos megmérettetést két, különböző helyszínen lebonyolított selejtező előzi meg. Az itt legjobban teljesítő, és arany minősítést megszerző csoportok kerülhetnek be, mind a mai napig az Országos Fesztiválrendezvényre és mérhetik össze tudásukat, a nagy rangot jelentő Fesztivál díj megszerzéséért.

A fellépő csoportok teljesítményét neves szakemberekből álló zsűri értékeli. A teljesség igénye nélkül a szakmai zsűri tagjai voltak az elmúlt évek során: Agárdi Gábor, Apaceller József, Báling József, Brieber János, Dr. Imre Mária, Heil Helmut, Huszák Ilona, Dr. Karcagi Gyuláné, Keszler Mária, Rudolf Péter, Varga Zoltán és Vásárhelyi László. A szakmai zsűri nagy hangsúlyt fektet arra, hogy felhívják a tánccsoportok figyelmét a helyi hagyományok ápolására, az eredeti viseletek felkutatására és megőrzésére, valamint az autentikus zene fontosságára. Így a produkciók egyes elemeit, mint például a művészi teljesítményt, a koreográfiát, a népviseletet díjazzák pontozásos alapon, majd hasznos tanácsokkal, útmutatással látják el a csoportokat képviselő táncpedagógusokat, felkészítő tanárokat.

A Fesztivál megálmodóinak és a rendezvény szervezőinek, házigazdáinak a célja az volt, hogy országos mozgalom bontakozzon ki, amellyel a tánckultúra terén minőségi fejlődés érhető el, hiszen a koreográfusok, a tánccsoport vezetők, a táncosok sokat tanulhatnak egymástól, ezen kívül, biztosítani lehet az ifjúsági-felnőtt tánccsoportok megfelelő utánpótlását is.

Az elmúlt 20 évvel a hátunk mögött büszkén mondhatjuk, hogy a Fesztivál a német nemzetiségi tánckultúra megjelenítésének és továbbéltetésének rangos eseményévé nőtte ki magát.

A fesztivál a X. jubileumi rendezvénytől kezdődően az országos hírű koreográfus emlékére felvette a "Manninger Miklós - Fogjuk meg egymás kezét!" - Országos Német Nemzetiségi Gyermektánc- Fesztivál" elnevezést. A koreográfus hagyatékának őrzője, a Manninger Miklós Táncművészeti Alapítvány, ezen a rendezvényen adja át  a 2018-ban alapított és a koreográfusról elnevezett "Manninger Miklós Táncművészeti Alapítványi Díjat", melyet a szakmai zsűri döntése alapján vehet át az arra érdemes tánccsoport.