Martin 90
90 éve született Martin György (1932-1983) tánctörténész, etnográfus, gyűjtő, a hazai néptánckutatás legkiemelkedőbb alakja, aki nem csupán a magyar tudományos tánckutatás doyenje, de az idén 50. évfordulóját ünneplő táncházmozgalomnak is szellemi vezére s egyik legelső ösztönzője volt.
“Hogy ekkor [1970 után] változás következett be, annak Martin [György] évtizedes elégedetlensége – a fél és egészen hivatásos néptáncmozgalommal – volt a gyújtópontja: határtalanul idegesítette az élő néptánc és a színpadi feldolgozások közötti minőségi és társadalmi különbség a koreográfiák hátrányára. Végülis néhány néptánccsoport-vezető elhatározta, hogy lehozza a táncot a színpadról a parkettra, s ehhez a nevet — táncház —, valamint a legmegfelelőbbnek látszó mozgást és zenét éppen Székről használták és használják. Ettől kezdve gyorsultak fel az események, amelyek nek a végén a Táncház – a mozgalom, a táborok és a tanfolyamok – sok fiatal élet formájává vált.” (Halmos István)
“Lenyűgöző és egyedülálló néptáncismeretét az 1960-as évek táguló horizontot nyitó gyűjtései mélyítették el, melyek az egész magyar nyelvterület feltárásán túl kiterjedtek a Kárpát-medencében élő népek, a szlovákok, románok, gorálok, németek és cigányok táncfolklórjára. Látókörét céltudatosan bővítette a balkáni népek tánchagyományának a kutatásával, majd a török és arab táncfolklór tanulmányozásával. Az egyetemes tánckultúra világába is betekintést nyújtó etiópiai kutatóútja pedig lehetőséget adott arra, hogy a tánchagyomány értelmezésére kialakított elveit e délkelet-európaitól eltérő tradíció összefoglalásával is próbára tegye.”
(Pesovár Ernő)
Az eredeti bejegyzés megtekinthető: itt.