Hír

2019-09-27 08:45:00

Százhalombatta; Kisvárda

Mit csinál egy mesemondó szeptember vége felé

Tudják-e, mióta ünnepeljük a magyar népmese napját? És milyen rendezvényekkel igyekszünk továbbvinni az ősöktől kapott kincseket? Cikkünkben ízelítőt adunk e jeles nap kapcsán felpezsdülő mesei életből.

Ma már köztudott, hogy 2019. szeptember 30.-át, a mesemondó és mesegyűjtő Benedek Elek születésnapját a Magyar Népmese Napjaként tartjuk számon. Országszerte rengeteg iskola, óvoda, könyvtár, egyéb kulturális intézmény ünnepli e napot különféle mesés rendezvényekkel. Azt már kevesebben tudják, hogy a népmese napját első ízben a Magyar Olvasástársaság felhívása nyomán 2005. szeptember 30-án rendezték meg.

„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktők kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket 1– szólt a felhívás. A kezdeményezés ötletadója pedig nem volt más, mint Kovács Marianna, mesemondó, a HunRA, Magyar Olvasástársaság tanácsának tagja, aki arról is gondoskodott, hogy a lelkesítő ötlet ne csupán pillanatra fellobbanó szalmaláng legyen.

A népmese napja mára olyan népszerű jeles nappá vált, hogy az ez alkalomból szervezett programok nem is férnének egyetlen napra, így szeptember vége október elején pezsgő mesei élet folyik országszerte, s a mesemondók élete a szokásosnál is jobban felpezsdül.

A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasaként egyik célom, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe, gyerekkorom helyszíneire is elvigyem a meseszót. 2019. szeptember 27-én Bátyiné Nagy Éva, pedagógus és a kisvárdai Vári Emil Általános Iskola meghívottjaként 300 alsós gyerekhez vittem el élőszóval a népmeséket.

...

A teljes cikket a Maja mesél blogon olvashatják el: https://majamesel.wordpress.com/2019/09/28/mit-csinal-egy-mesemondo-szeptember-vege-fele/