Esemény

2021-12-14 13:15:00

Dubai Exhibition Centre

Möbius fényinstalláció a Dubai Világkiállításon

A Möbius fényinstalláció legkisebb formációja szerepel a Dubai Világkiállítás Aqua Roots of Hungary elnevezésű magyar pavilon Bistro helyiségében

Dubai Világkiállítás – magyar pavilon 

A 2021-es dubai világkiállítás magyar pavilonjának központi témája a víz.

Az Aqua Roots of Hungary elnevezésű pavilon közönségforgalmi területének belsőépítészete felhasználja az épület fő tömegének középpontos szimmetriáját és a földszinti publikus tereket egy többmilliószorosára felnagyított vízrészecskévé alakítja egy kimerevített pillanatban, ahogy épp hanghatás éri. A pavilon belsőépítész tervezője Tóth Márton.

Aquabar – a víz rezgése

A tornyokon és a középponton átmenő szimmetria tengelyek súlypontjában vannak a földszint fő funkcióinak központjai: a recepciós pult, az aquabar és a bisztró pult. Ezeket fogja össze a sávos, folyamatosan hullámzó padlóburkolat, amely a rezgő vízrészecske pillanatképének fő motívuma. Ebbe a rendszerbe illeszkedik bele az a fából készült sáv, amely a recepciós pult és az aquabar gerincét alkotja, összeköti őket és kijelöli a főbejáratot. Ez a fából készült sáv a padlóburkolat vonalvezetését követi, ám abból a pultoknál kiemelkedik, így ezeken a pontokon térbe helyezi a rezgő víz sík képét. 

Möbius fényinstalláció – a természet örök körforgása

A bisztró helyiségben látható három fényinstalláció koncepciója is szorosan kapcsolódik a víz témájához. Az arany színű szőtt fémrácsból készült alkotásokat 3 egymásba fonódó Möbius szalag jeleníti meg. A szalagok hullámzó, nyughatatlan vonalvezetése kifejezi, szimbolizálja a természetben megjelenő örök körforgást, a harmóniát és a megújulást. Formavilága felidézi a népi kultúránkban megjelenő fonott halászhálókat, a varsákat is, az ehhez kapcsolódó vízi élővilágot és a dunai életérzést.   

A fényinstallációk alkotója Szentgyörgyi Szandra formatervező, aki a Möbius fényinstallációban rejlő lehetőségeket tanulmányozza a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) ösztöndíjasaként. Az alkotások alapanyaga hazai gyárban, a hatvani Hutter and Schrantz Hungária Kft. fémszövő üzemében készült. Az installáció közepén lévő izzó a hangulatfényt biztosítja, valamint megcsillogtatja a hálót is, amely emlékeztet a halászhálón megjelenő vízcseppekre.