Nemzeti Ifjúsági Kórus - Turné 5. állomás
A Nemzeti Ifjúsági Kórus már két alkalommal mutatkozott be a budapesti közönségnek a Pesti Vigadóban, és ezt a hagyományt 2021-ben is folytatja.
A Nemzeti Ifjúsági Kórus műsorával kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy az idei program azonos azzal, amelyet a kórus tavaly a Trianon 100 eseménysorba illeszkedően kívánt volna előadni. Bár kizárólag magyar szerzőket láthatunk a névsorban, az elmúlt bő száz év kórusmű-terméséből válogatott anyag zenei világa a legkevésbé sem szűk vagy egyhangú, sőt! Az előadókat komoly kihívás elé állítja a számtalan nyelvezet, szerkesztésmód, zeneszerzői eszköz, szín és forma, amelyeket hitelesen csak olyan együttes tud megszólaltatni, melynek tagjai belülről ismerik az előadott stílusokon túl a kórusművészet egészét a reneszánsztól a popzenéig.
MŰSOR
Szokolay Sándor: Cantate Domino (1962)
Kodály Zoltán: Miserere (1903)
Orbán György: Lanthúr ha szól (1987)
Bella Máté: Örök zene – ősbemutató
Fekete Gyula: Elsötétült a világ – ősbemutató
Tóth Péter: Esti könyörgés – ősbemutató
Vajda János: Tündérkert (1998)
Gyöngyösi Levente: Dominus regnavit (2014)
A 2021-es ősbemutatók zeneszerzői
Bella Máté (1985)
Bella Máté a fiatal zeneszerző-generáció meghatározó alakja, a Studio 5 néven létrehozott kortárs zenei alkotócsoport egyik alapítója. Missziójának tekinti az Y és a Z generáció ”megszólítását” és bevonását a komolyzenei életbe. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa. Díjai közül kiemelkedik a Junior Prima díj, az Erkel Ferenc-díj és a Bartók-Pásztory-díj.
Fekete Gyula (1962)
Fekete Gyula a Zeneakadémián diplomázott zeneszerzés szakon, majd a mesterképzést és a doktori képzést is amerikai egyetemeken végezte el. A Zeneakadémia zeneszerzés tanáraként a fiatal zeneszerző-nemzedékek mentora. Rendkívül termékeny szerző, számos vokális és hangszeres mű, színházi kísérőzenék és operák is fémjelzik munkásságát. Elismerései közül kiemelkedik az Erkel Ferenc-díj és a Bartók-Pásztory-díj.
Tóth Péter (1965)
Tóth Péter a Zeneakadémián szerezte meg a diplomáját zeneszerzés szakon. A Színház- és Filmművészeti Egyetem elvégzése után dolgozott hangmérnökként, zenei rendezőként is. Kórusműveit a világ három kontinensén énekelték már. 2013 óta a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának dékánja. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Díjai közül kiemelkedik az Erekel Ferenc-díj és a Bartók-Pásztory-díj.