Esemény

2020-12-01 11:15:00

Országos Széchényi Könyvtár (online): https://ki.oszk.hu/tanfolyamok/muzealis-konyvtari-dokumentumok-megorzes-nyilvantartas-szolgaltatas

Online előadás: Magyar könyvkultúra a 15. században - a Corvina könyvtár

Az előadás a hazai humanista kéziratok feldolgozását, legfőbb problematikáit mutatta be, s leginkább arra a kérdésre fókuszált, hogy hogyan lehet megállapítani egy-egy kézirat hazai eredetét.

Az előadásra a muzeális könyvtári dokumentumok feldolgozásáról szóló online tanfolyam keretein belül került sor. A corvinakutatás legfontosabb új eredményeinek bemutatása után a magyar reneszánsz kéziratosság egyik legnehezebben megválaszolható kérdése került a középontba: honnan tudjuk egy-egy, az itáliai kódexekre megtévesztésig hasonlító humanista kéziratról megállapítani a hazai eredetet. Az előadás bemutatta azt a kompex szempontrendszert, a kodikológia, a paleográfia, a mvészettörténet és a humanista filológia módszereinek együttes alkalmazását, amelynek bevetésével sikerrel vállalkozhatunk a feladatra. A legfontosabb támpontok közé tartozik a hazai humanista írásfejlődés, melynek előmozdításában, kialakulásában Vitéz János intenciói és a környezetében zajló másolói tevékenység fontos szerepet játszott. A Janus Pannonius Apophthegmata-fordítását egyedüliként megőrző lipcsei kézirat ugyancsak egy olyan hazai másoló munkája, aki Vitéz környezetében sajátíthatta el a humanista írás jellegzetességeit.