építőművészet

Esemény

2024-09-11 11:00:00

Berekfürdő

Országos Főépítészi Konferencia Berekfürdőn

Berekfürdőn előadást tartottam A település egységes arculatának kialakítása címmel.

A Berekfürdőn megrendezett XXVIII. Országos Főépítészi Konferencián Erhardt Gábor helyett tartottam előadást. Az előadásunk címe: A település egységes arculatának kialakítása – módszerek, eszközök

Gábor egy alapos vázlatot készített egy olyan témához, ami gyakorlatilag alapvetése a főépítészi munkának. Vagyis főépítészekből álló közönségnek kellett beszélnem a mindennapos feladatukról, küldetésükről. Kényes téma, de Gábor bíztatott, hogy - sajnos - fogunk tudni újat mondani.

A beszéd kitért az egységes arculat szükségességének kérdésére, a hátráltató tényezőkre, az építészet kulturális feladatát háttérbe szorító spekulációs tőke érdekeire és a főépítészek alapvetően kétféle (jogszabályi fókuszú és gazdatípus) alkatára is. Végezetül szó esett a segítő tényezőkről: mindenekelőtt és legfőképpen a példamutatásra és a személyes jelenlétre, a helyi lakosok, vezetők és közösségek iránti nyitott (előítélet-mentes) és segítő hozzáállásra, ami az építészet, a művészet szerepét mindenfajta politikai, önös érdek fölé tudja emelkedni kellő türelemmel és játékkal.

Számomra a téma alapjául szolgál Pavel Florenszkij orosz ortodox pap, teológus, filozófus, fizikus-matematikus gondolkodása, személye. Az előadás bevezetőjében tehát Az ikonosztáz című könyvéből próbáltam megvilágítani az ARCULAT jelentőségét:

(Ugyanezen írás nyomán) Lepahin Valerij, az MTA doktora fogalmazza, hogy az arc, mint empirikus adottság, meglehetősen változó, képlékeny. Az emberi élet során változhat, fejlődhet, valamilyen – a személyiség belső, lelki élete által megszabott -irányban. Ha az ember lelki fejlődése megáll, belső lelki életének intenzitása csökken, az feltétlenül nyomot hagy az arcán, aminek következtében arca egyre inkább az „álarc” (licsina) szerepét kezdi magára venni, hogy így álcázza a lélek ürességét. Ha azonban a személyiség lelki életet is él, ez óhatatlanul tükröződik az arcán: fény tölti be, eltűnik róla minden lényegtelen vonás, önmagává válik, lelki arculattá lényegül át.

Florenszkij úgy fogalmaz, hogy „ A lelki arculat nem más, mint az isteni hasonlatosság megjelenése az ember arcán. [] Azok, akik arcukat lelki arculattá változtatták, szavak nélkül, már a puszta megjelenésükkel is láthatatlan világ titkait hirdetik.”


Az eseményről további képek, előadások az alábbi linken:

https://foepiteszek.hu/konferencia/xxviii-orszagos-foepiteszi-konferencia