Pálosi István új produkciót kezd próbálni Dimenziók 3.0 címmel a Magyar Mozdulatművészeti Társulattal
Új kísérleti előadás létrehozása a Magyar Mozdulatművészeti Társulat legutóbbi bemutatója nyomán. A Dimenziók című előadás új dimenziókba emelése.
Pálosi István Spitzer Fruzsina és Ruzsa Dénes vizuális művészekkel, valamint a társulat táncművészeivel forgatott táncfilmet 2019 nyarán a Műcsarnok TÉR /// ERŐ | II. Építészeti Nemzeti Szalon kiállításán. Ebből a nyersanyagból tervezünk egy online is megnézhető kísérleti táncfilmet készíteni. Igazi összművészeti alkotást, amiben a művészi igénnyel készített felvételeken látható táncosok a térben elhelyezett, vizuális művész által létrehozott installációra reflektálva mozognak. A filmhez felkért zeneszerző, Halász Gábor, aki táncművész, koreográfus, és emellett táncelőadások zeneszerzője, az elkészült videó anyagból inspirálódik. A kiállítás éteri atmoszféráját kiemeli a film zenei világa azáltal, hogy a zeneszerző kortárs zenéje vallási-mitikus zeneművekkel kerül párbeszédbe (ó-görög, gregorián, tibeti, katolikus és zsidó énekek is megszólalnak).
A projekt második felében a műcsarnokos felvételeket is felhasználva egy táncfilm-kellék készül, mely az új előadás háttérvetítéseként kerül felhasználásra. Ez a képanyag kiegészül a két évvel ezelőtt elhunyt Fenyves Márk, aki társulatunk koreográfusa és többek között vizuális művész is volt, grafikáival, valamint Spitzer Fruzsina és Ruzsa Dénes alkotópáros vizuális effektjeivel így alkotva egyszerre hátteret, szférát az előadásnak. Az előadásban szereplő - a testben és lélekben is jelen levő – táncosok, ahogyan a vetítésben mozognak, testük térbeli vászonná válik, ezzel adva újabb jelentést, mélységet az előadásnak.
Az új előadás a Dimenziók 1.0. és 2.0. címet kapott darabunk továbbgondolása. Szintén az élet, a halál, a gyász, a túlvilág, és a különböző dimenziók témáját vizsgálja. Azt gondoljuk ez örök téma. Az akkori koreográfia nagyon erősen Fenyves Márk elvesztésének friss tragédiáját dolgozta fel. Ez a veszteség nem múlik, nem orvosolható, de két év távlatában más a viszonyunk hozzá, mint akkor.
Az eredeti tervek szerint is több előadásban szerettük volna ezt a témát megmutatni, mert ugyanúgy, ahogyan idővel mi magunk is másképp viszonyulunk veszteségeinkhez, az erről alkotói, előadóművészeti szemszögből való megközelítésünk is változik. Így válik a Dimenziók 1.0., Dimenziók 2.0. és a Dimenziók 3.0. egyrészt gyászfolyamat dokumentációjává, másrészt tiszteletadás is egyben.
De gondolatébresztőnek is szánjuk. Ez egy nehéz téma, amiről sokszor nehezen beszélünk. Valóban mi is a lét? Lehetséges-e a dimenziók közötti átjárás? Létezik-e másik dimenzió egyáltalán?
Magával a témával is nagyon szépen összecseng a készülő táncfilm anyaga a már említett zene által és az eredeti kiállított fényinstallációval együtt, melynek elgondolása a konkrét terek létrehozásával, megalkotásával és változásával, változtathatóságával foglalkozott. Valamint szinte túlvilági, éteri hangulatot teremtett.
A korábban bemutatott Dimenziók 1.0. és Dimenziók 2.0. után a Dimenziók 3.0. elkészültével a sorozat végre kiteljesedik.