Hír

2021-02-10 23:34:00

Budapest

Pitykés karakter

Emlékezés Pavuk Lászlóra (1948-2018)

Ezzel a rövid írással egy végtelenül kedves, mosolygós, barátságos és jószívű emberről, Pavuk Lászlóról szeretnék megemlékezni! 

Gyakran viselt, látványos pitykegombjai egyből felkeltették érdeklődésemet, megismerkedésünket pedig később közös barátaink a Magyar Bajusz Társaság tagjai segítették. Sajnos személyesen csak egyszer találkoztunk, de több ízben is beszéltünk telefonon.   Az indián figurával festett autója, jellegzetes bajusza és szakálla, pitykegombos öltözete mind egyénivé tették megjelenését, ugyanakkor személyisége, karaktere és története is megragadott, ezért szeretném itt bemutatni Őt!

Felmenői rőfösök, textilkereskedők voltak. Dédnagyapja Pavuk János (1866-1952) a felvidéki Borosznófürdőről (Brusno) 1901-1903 körül települt át Orosházára családjával, köztük az akkor még gyermek Pavuk Andrással (1894-1971), László nagyapjával. A dédnagyapa nevéhez fűződik az 1922-ben épült orosházi Jézus Szíve római katolikus templom nagy harangjának készíttetése. Önzetlenségéért XII. Pius pápától "Az örök adakozó" pápai kitüntetésben részesült 1949-ben. László édesapja, id. Pavuk László (1924-2012) már Orosházán született és két fia - László és ikertestvére Péter - is itt látták meg a napvilágot. A testvérpár tovább vitte az elődök tevékenységét: textil- és divatáru kereskedők lettek. 

Lászlónak  a vásározások során sikerült a Kiskunságban és a Dél-Alföldön használatos pitykegombokra rálelnie. Beleszeretett e régi tárgyakba és varratott is magának 3 különböző stílusú mellényt, hogy viselni is tudja őket. Az egyik lajbi kifejezetten izgalmas a kutatásunk számára, mert az 1970-es években készítette Jordán Zsigmond szentesi szabómester a Lászlótól kapott 501-es Levi's farmernadrágból, ám a hagyományos pásztormellények mintájára. Ez a mellény páratlan a maga nemében és a hagyományok megújításának, a különböző kultúrák találkozásának egyik kiváló példája. A másik lajbijának gombjai a Kiskunságban használatos dupla galléros díszítésű, tornyos ezüst pitykegombok, dupla sorba rendezve. 

Pavuk László magánemberként, borosgazdaként vagy a Magyar Bajusz Társaság alapító tagjaként is rendre pitykés öltözetben jelent meg nem csak baráti összejöveteleken, de akár nemzetközi rendezvényeken is.

Köszönet a sok segítségért Pavuk Péternek!

A mellények fotóit és a Pavuk Péterrel közös fotónkat Kiss Tanne István készítette.