Rácz Erika ötvös, népi iparművész
Látogatás Rácz Erika műhelyében
Rácz Erika ötvös, népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere sokszínű ékszerkollekciói mellett pitykegombok is szép számmal jelennek meg kínálatában.
Az első pitykesort az ötvös tanulmányai idején, 1999-ben egy pályázatra készítette, ezek áttört, gömb formájú gombok voltak. Szakmai segítséget akkoriban mesterétől, Ötvös Nagy Ferenctől kapott. Jelenleg több mint 70 féle pitykegomb szerepel a megrendelhető munkái között (ezüst, réz és spiáter anyagokból), de az évek során közel 100 féle pitykegombot készített.
Erika a legrangosabb pitykesort az egyik Országos Népművészeti Kiállításra, egy ékszerkollekcióval együttesen készítette, melyben a pitykék teljes felületét rekeszzománccal díszítette, a csúcsdíszük pedig igazgyöngyből készült. Ez egy komplex feladat volt számára, ahogyan a Déri Múzeum állandó kiállításában látható, a Dobozi temető kincseit bemutató vitrin pitykegombjainak rekonstrukciója is.
Rácz Erika szerint a pityke több mint gomb. Ékszer-rangú viseletkiegészítőként tekint rájuk.
Erika így fogalmaz a sorozatban gyártott pitykéi kapcsán: "A tömegtermeléssel előállított pitykéket a szükség hozta létre, mert sokak nem engedhetik meg az egyedileg előállított darabokat! Többen szeretnének hagyományos öltözéket, pitykés mellényt viselni egy-egy hagyományőrző rendezvényen, ünnepi alkalmakon. Számukra kellett egy áthidaló megoldást találni, így jött létre a spiáterből készült bevonatos gombok termékköre. Lenne igény üreges, nagy méretű, présszerszámmal előállított gombokra is, de a szerszámkészítés költségei olyan magasak, hogy sok-sok ezer darab után térülne meg az ára."
Rácz Erika pitykegombjai között találunk olyan darabokat, amelyek a hagyományos formai típusokat jelenítik meg, de számos pitykéje saját ötleteiből, saját mintáiból állt össze.
Erika tervei közt szerepel, hogy a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjas programjának 2023-ra eső részében új pitykegomb típusokat készítsen, melyekhez az általam gyűjtött formák közül fog választani ötletadó, újraalkotható darabokat.
A fotókat Baranczó Benedek készítette.