ReConnect Hungary - Magyar Birthright Program
A budapesti irodával is rendelkező, New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítvány (Hungarian Human Rights Foundation) idén már 11. alkalommal rendezte meg az amerikai magyar származású fiatalok részére a ReConnect Hungary – Magyar Birthright Programot 2023. július 14-28. között.
A budapesti irodával is rendelkező, New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítvány (Hungarian Human Rights Foundation) idén már 11. alkalommal rendezte meg az amerikai magyar származású fiatalok részére a ReConnect Hungary – Magyar Birthright Programot 2023. július 14-28. között.
A Magyar Birthright Program alapját az a nyugati magyar fiatal generáció körében tapasztalható igény adta, hogy felmenőik származási országával kapcsolatba lépve, családjuk múltját, illetve saját identitásukat jobban megértsék. A 2011 március és május között elkészített Megvalósíthatósági Tanulmány megfogalmazta, hogy ennek az identitáskeresési igénynek milyen programokkal és szolgáltatásokkal lehet a lehető legjobban megfelelni, valamint hogy miként lehet ezeket a fiatalokat abban is bátorítani, hogy a családi és kulturális gyökerek megismerése mellett az ország jövőjének felelős alakítói is legyenek. A programelemek tehát erre a kutatással megalapozott, nemzetközi (örmény, görög és izraeli) példákat, tapasztalatokat is elemzett, a Megvalósíthatósági Tanulmányokban megfogalmazott szempontokra épültek.
A 11. alkalommal megrendezett „ReConnect Hungary – Magyar Birthright Program” összeállításakor figyelembe vették az elmúlt évek tapasztalatait, visszajelzéseket. Idén is megnyitották a jelentkezést a 29 éves, vagy annál idősebbek részére is. A 20 résztvevő szerette volna felfedezni nagyszüleik, déd- vagy ükszüleik szülőföldjét, jobban megismerni az itteni kulturális, társadalmi, gazdasági életet, esetleges nehézségeket, és ezáltal megérteni, megismerni saját örökségüket, identitásukat, továbbá megosztani a tapasztalatokat hasonló hátterű, gondolkodású kortársakkal.
A program során kincsvadászat keretében fedezték fel Budapest nevezetességeit. Meglátogatták a Szent István Bazilikát, a Dohány utcai Zsinagógát. Vezetett sétán ismerték meg a Király utca – Csányi utca – Klauzál tér – Kisdiófa utca – Dohány utca – Károly körút által határolt városrészt, amelyet „régi pesti zsidónegyed” elnevezéssel a budapesti világörökségi terület védőzónája alá vették. Jártak a Sauska Pincészetben Budafokon. Természetesen a Balaton sem maradhatott ki, így Tihanyban, az Apátság megtekintése után, fürödtek a fiatalok a magyar tengerben. Pécselyen a Balogh Pincészetet és a zádori várromot látogatták meg. Megismerkedtek Veszprémmel, Európa Kulturális Fővárosával. A Herendi Porcelán Manufaktúrában könyvjelzőt festettek akvarell technikával. Forgács István független romaügyi szakértő a társadalmi integráció, a magyarországi cigányság – Magyarország rejtett erőforrása témakörben tartott előadást. A csoport találkozott a Kesztyűgyár Közösségi Ház táborában roma gyermekekkel. Szigeti Tamás PhD hallgató történelmi előadást tartott, hogy felkészítse a fiatalokat a Terror Háza Múzeum, a Holokauszt Emlékközpont és a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításaira. A csoport találkozott a Parlamentben Németh Zsolt országgyűlési képviselővel, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével. Az Országház megtekintése után felkeresték a Nemzeti Összetartozás Emlékművét. A résztvevők találkoztak magyarországi fiatalokkal egy kötetlen beszélgetésen, továbbá táncházban is voltak. A program keretében került sor a HHRF workshop-ra, ahol külhoniakkal és határon túli témakör szakértőivel tudtak eszmét cserélni. Az Uránia Filmszínházban megnézték angol nyelvű felirattal a Hat hét című díjnyertes filmet és beszélgettek az alkotókkal, a rendező-forgatókönyvíró Szakonyi Noémi Veronikával és a forgatókönyvíró Vincze Mátéval.
Fotó forrása: https://www.facebook.com/ReConnectHungary