Esemény

2022-12-08 20:00:00

Budapest

Rumena Buzsarovszka: A férjem - magyar - macedón összművészeti projekt

Két színésző, Levko Esztella és Száger Zsuzsanna különleges előadást álmodtak a színpadra, amelynek történetei a nőket gyakran megbélyegző nemi sztereotípiák jelenlétére reagál.

A férjem című, magyar–macedón összművészeti projekt megálmodói, Levko Esztella és Száger Zsuzsanna első közös nemzetközi projektjüket a színház és a képzőművészet fúziójával hozták létre. A projekt keretein belül többek között az alkotók egy egyedülálló színházi ősbemutatót valósítanak meg. A színházi előadás alapja a többszörösen díjnyertes, észak-macedón írónő, Rumena Buzsarovszka azonos című novelláskötete. Buzsarovszka egy friss, karcos, balkáni női hang. Történetei tűpontosan reflektálnak a régió változóban lévő posztkommunista, patriarchális valóságára, amelynek jellemzője a nőket gyakran megbélyegző nemi sztereotípiák jelenléte. Írásai egész Európában ismertek, Magyarországon először készül a novelláskötetéből színpadi adaptáció Pass Andrea rendezésében. A kétszereplős előadás látványvilágát a Godot Katalizátor díjas Fajgerné Dudás Andrea képzőművész tervezi.

Az ősbemutatón feleségek, szeretők, anyák, özvegyek tárják elénk saját sorsukat, hol tragikusan, hol pedig fanyar humorral. Történeteiken keresztül ezek a nők képesek lényegi valójában megmutatni önmagukat, a környezetüket, félelmeiket, titkaikat, vágyaikat, valamint azokat a társadalmi normákat, amelyek meghatározzák az életüket. Az anyag izgalmas és egyedi aspektusa, hogy a bemutatott nők nem szentek és nem hibátlanok. Éppen ellenkezőleg! Bizonytalanok, szemtelenek, kegyetlenek, házasságtörők, kicsinyesek; gyakran saját történeteik gazemberei. Ezek a nők (akárcsak férjeik) a megkövesedett társadalmi mechanizmusok áldozatai.

A projektet létrehozó két színésznő célja, hogy felhívják a figyelmet a régiónkra jellemző nemi egyenlőtlenségekre, hogy érzékenyítsék a témában a nőket és férfiakat egyaránt. Mindkettejük szakmai pályafutását áthatja a nemzetközi szemlélet, éveken át külföldön éltek és dolgoztak többek között Cannes-ban, Kiotóban és Moszkvában, Teheránban, emellett Londonban és New Yorkban tanulták a színészmesterséget. Budapesten egy angol nyelvű nemzetközi társulattal való közös munka során ismerkedtek meg. Egyedülálló együttműködésük célja, hogy olyan társadalmilag kurrens témákkal foglalkozzanak, amelyek nemzetközi szinten is rezonálnak, erősítve a nemzetközi művészeti együttműködéseket.

Az előadás december 8-án debütál, a Trafóval együttműködésben jött létre, az eseménynek a II. kerületi KÉPEZŐ Galéria adott otthont.