művészetelmélet

Hír

2025-05-06 10:18:28

Esztergomi Főszékesegyházi Kottatár

Scitovszky János hercegprímás hagyatéka az esztergomi főszékesegyházi kottatárban

Kották Scitovszky János hercegprímás aláírásával az esztergomi történeti kottatárban

A esztergomi főszékesegyházi történeti kottatár - a legújabb kutatásaim szerint - kilenc tételt őriz Scitovszky János (1785–1866) hercegprímás aláírásával. Odakerülésük mikéntjéről és időpontjáról – egyetlen kivétellel – nem állnak rendelkezésre adatok.

     Scitovszky Nagyszombatban szerzett teológiai doktorátust, ahol bölcsészetből és művészetekből is doktorált. Scitovszkyt 1809-ben szentelték pappá, majd 1827-ben rozsnyói püspök lett.

     Zene iránti érdeklődését jól tanúsítja Liszt Ferenccel való barátsága, aki gyakori vendég az 1838-ban pécsi püspökként szolgáló Scitovszky palotájában (Cséfalvy, 2003). Az 1849-től esztergomi érsekké, majd 1853-tól bíborossá kinevezett művelt, társadalmi és politikai szerepet is vállaló főpap nevéhez fűződik 1856-ban az esztergomi bazilika felszentelése. Ezen az ünnepi liturgián és a pesti Hermina-kápolna felszentelésén is Liszt Ferenc miséje hangzott fel, Liszt jelenlétében. Az esztergomi bazilika felszentelésére szentelési mise komponálására és vezénylésére maga Scitovszky kérte fel Lisztet.

       A főpap Politikai szerepet is vállalt:1860 végén Esztergom vármegye örökös főispánja lett, és fontos szerepet játszott a kiegyezés előkészítésében, valamint a római pápával is jó kapcsolatot ápolt (Pallas Nagy Lexikona, 1893). Jelentős összegeket adományozott jótékony célokra. A Magyar Tudományos Akadémia tagja és támogatója volt. (Magyar Katolikus Lexikon, 1993). 1824-ben, kanonoki kinevezésekor magyar nemességet is szerzett, „nagykéri” előnévvel (Cséfalvy, 2003).

Scitovszky hagyatékából a következő (kéziratos és nyomtatott) kották kerültek az esztergomi kottatárba:

  1. Hölzl Ferenc: 1849: Te Deum laudamus zur Nahmens- und Geburtsfeier Herr Majestät Franz J[oseph] (Te Deum/18)
  2. Krenn, Franz: Graduale Ad te Domine, Offertorium Salve Regina (Offertoriae/70-71)
  3. Maschek, Albinus: Missa in C (Missa solennis/74)
  4. Maschek, Albinus: Offerorium Psalm 120. (Offertoriae/236)
  5. Rotter, L.: Ave maris stella (Offertoriae/58-59)
  6. Turányi, C. von: Ave Maria Offertorium Op. 12. (Offertoriae/45)
  7. Wiedermann, Mathias: Offertorium In veinquem diligit (Offertoriae/138)
  8. Zawertal, V. H.: Ave Maria Op. 30. (Offertoriae/48)
  9. Zimmermann, Anton: Offertorium in A de Sancto tribus Regibus (Offertoriae/393)

A kották többségét Bécsben nyomtatták, a F. Glöggl kiadónál. A főpap birtokában volt a Kirchen Musik-Archiv sorozat is, a nyomtatott kották többsége abból származik.

Kiemelendő a kották közül Hölzl Ferenc Te Deuma, amely Ferenc József név- és születésnapjára készült, valamint Anton Zimmermann, neves 18. századvégi magyarországi komponista offertoriuma. A gazdag és változatos zeneszerzői életművet hátrahagyó Zimmermann Batthyány József hercegprímás híres zenekarának vezetője volt Pozsonyban az 1770-es évek végén.

Maschek cseh zeneszerző ünnepi miséjének szólamanyagát a hercegprímás saját szavai szerint 1866. szeptember 26-án, néhány héttel saját halála előtt ajándékozta az esztergomi székesegyháznak.A misét szerzője, Albinus Maschek, a prágai Szent Miklós templom akkori regens chorija, a Salzburgi Mozarteum tagja Mariani Josephi Heinlnek, a Premontrei Rend kollégiuma apátjának ajánlotta a címlap tanúsága szerint.

„Dono Basilicae Metropolitanae Strigonii die 26. Sept. 1866. Joannes Card Scitovszky” – olvasható a dosszié alján Scitovszky kézírásával.