Szép Magyar Tánc
A Magyar Televízió „Szép magyar táncok” című műsora méltán volt népszerű a magyar néptáncot és színpadi táncművészetet kedvelők körében.
Szép magyar tánc
A Magyar Televízió „Szép magyar táncok” című műsora méltán volt népszerű a magyar néptáncot és színpadi táncművészetet kedvelők körében.
A hivatásos és amatőr táncegyüttesek által bemutatott kompozíciók a koreográfusok vallomásaiként idézték elénk tánchagyományaink, „szép nemzeti kincsünk” néhány jellemző vonását.
Alkotók és előadók a művészi élmény erejével adtak olyan hiteles képet a közeli és távoli múltban eredező tradíciókról, mely alapján egyúttal mély benyomást szerezhettünk a magyar koreográfiai iskola világszerte elismert erényeiről, korszerű folklorizusmáról. Ez utóbbi lényege olyan, a hagyományokból következő újra alkotás, mely nem torzítja el az egyes tánctípusok jellemző formai sajátosságait és stílusjegyeit.
A koreográfiák tánckultúránk múltjáról, a múlt emlékeit őrző jegyekről is vallanak.
A „Szép magyar tánc” c. 100 részt megélt sorozat a Magyar Televízió népzenei osztályának szárnyai alatt készülhetett el. Lengyelfi Miklós – főszerkesztő, Soós Anna szerkesztő foglalkozott az adások témájának, a koreográfusok és a táncműveket előadó együttesek kiválasztásával. A műsor részei számos ismert rendező irányítása alatt készültek el a Magyar Televízió híres Szabadság téri 4-es stúdiójában.
A Törekvés Táncegyüttest az alkotók 4 koreográfia bemutatására is felkérték, így került a sorozatba az együttes repertoárjából:
- a Vasvári verbunkos – koreográfus: Péli János, rendező: Jászi Dezső 1982
- a Bagi verbunk és friss – koreográfus: Manninger Miklós, rendező: Jászi Dezső – 1982
- a Bábtáncoltató (1948) – koreográfus: Szabó Iván, rendező: Koós György – 1987
- és a Madocsai táncok – koreográfus: Manninger Miklós, rendező: Koós György – 1987
Forrás: Törekvés Táncegyüttes, Koós György rendezővel készített interjú, Szemle c. folyóirat (19. szám. - Pesovár Ernő)