Szüreti bálok az észak-amerikai magyar diaszpórában
Ebben az időszakban szüreti bálokat rendeznek az észak-amerikai magyar diaszpóra közösségei
A tengeren túli magyar diaszpóra közösségei rendeznek bált „szüret és aratás” alkalmából, valamint mulatságot farsangkor, szilveszterkor. Nyilvánvaló, hogy nem aratnak és nem szüretelnek, de az együttlét, a szórakozás és nem utolsó sorban a bevételek gyarapítása érdekében megtartják a gazdasági élet ünnepeit is. „A hagyomány, mint az etnikus identitást állandóan újratermelő erő működik a kultúrában… A folklór, az ünnepi szokások, illetve a mindennapi viselkedés formái egyaránt alkalmasak arra, hogy általuk az egyén kifejezésre juttassa etnikus kötődését. Azok a hagyományok, amelyeket a kivándorlók magukkal vittek, az évtizedek során megkoptak, egyes elemeik eltűntek, új ’szokások’ keletkeztek az új hazában. Ezek azután a következő nemzedékek számára már mint sajátosan amerikai ’magyar hagyomány’ élnek tovább.” (Hoppál, 1992:110) Továbbá Jan Assmann megállapításával egyetértve: „Az ünnepek és a rítusok szabályszerű visszatérése kezeskedik az identitásbiztosító tudás közvetítéséért és továbbörökítéséért… megőrzésük és továbbadásuk tartja életben a csoport identitását.” (Assmann, 2013:57) Tehát ezért is fontosak a közösség életében az ünnepek és a különböző rendezvények.
Számos amerikai és kanadai szervezet rendez vagy rendezett ebben az időszakban szüreti bált, amelyeken a vacsora menüje „magyaros” és általában helyi vagy környékbeli zenekar gondoskodik a báli zenéről. Néhány ízelítő ezek közül:
Szeptember 18. Free Magyar Reformed Church of Ontario, USA
Szeptember 24. Walnut Creek-i Magyar Iskola, USA
Szeptember 24. Magyar Kulturális Egyesület, Vancouver, Kanada
Szeptember 24. Magyar Református Egyház, Phoenix, USA
Október 1. HCC Mindszenty Hall, Windsor, Kanada
Október 8. Magyar Ház, San Diego, USA
Október 15. Árpád Hall, Niagara Falls, Kanada
Október 15. Regina Hungarian Cultural & Social Club, Kanada
Felhasznált irodalom:
Hoppál Mihály [1992]: Amerikai magyar családi fényképek. In: Néprajzi Látóhatár, Miskolc, 1. évf., 3-4. sz., 108-128. old.
Assmann, Jan [2013]: A kulturális emlékezet. Írás, emlékezés és politikai identitás a korai magaskultúrákban. Budapest, Atlantisz. 324 old.
Képek forrása: Facebook