film- és fotóművészet

Hír

2025-04-06 00:00:00

Tájképfotózás történelmi kitekintés - USA

Tájképfotózás történelmi kitekintés - USA Yosemite Nemzeti Park létrejötte

Tájképfotózás történelmi kitekintés - USA

Yosemite Nemzeti Park létrejötte, és fotósa, Carleton E Watkins

(és John Muir legendás alakja)

A Yosemite Nemzeti Park körülbelül 3000km2 területen fekszik az amerikai Kalifornia állam területén, melyet gleccserek által kialakított völgyek és gránit fennsíkok alkotnak. A park híres a hatalmas gránit szikláiról, vízeséseiről, tavairól és sequoia óriásfenyőiről. Állatvilága is kiemelkedő, mivel a Sierra Nevada hegység területén ez a leginkább egyben fekvő háborítatlan terület, ami az őshonos állatok számára kedvező.

Indiánok lakták a területet már közel 4000 éve. Az 1848-1855-ös aranyláz idején közel 90.000 európai amerikai érkezett ide. A területekért és érdekellentétek miatt (bányászat – természet megóvása) folytatott Mariposa háború okán az őshonos lakosság száma 300.000-ről 50.000-re csökkent. A háború után az őslakosokat egy rezervátumba, mesterségesen nekik felépített faluba telepítették Yosemite területén, s ők később adaptálódtak a megváltozott, lecsökkentett, bezárt életkörülményekhez, és a turizmusból kezdtek ők is megélni. Az 1960-as évekre azonban megtiltották, hogy nem a park alkalmazott őshonosok ott lakjanak, majd végül egy tűzgyakorlat során lerombolták a régi falut, ezzel teljesen megszüntetve az indiánok lakóhelyét.

Yosemite kritikus szerepet játszott a nemzeti parkok koncepciójának kialakításában. Galen Clark helyi lakos, és John Conness szenátor azért lobbiztak, hogy megvédjék a Yosemite-völgyet a túlzott fejlődéstől, benépesedéstől, aminek eredményeképpen végül Abraham Lincoln elnök aláírta az 1864-es Yosemite Grant-ot, amely Yosemite-t szövetségileg védett területnek nyilvánította. Ez pedig precedens volt ahhoz, hogy az első nemzeti park, a Yellowstone is megalakuljon 1872-ben.

A turizmus jelentős növekedésnek indult 1869 után, miután befejeződött a Transzkontinentális vasútvonal.

John Muir, skót származású természetvédő, jelentős alakja volt a nemzeti park védelmének. A „nemzeti parkok atyjának”, vagy a „Hegyek Jánosa”-nak is hívták később. Filozófus, biológus volt, és Sierra Nevada-i tevékenysége során hozzájárult a Yosemite és Sequioa nemzeti parkok létrejöttéhez.

1890-ben John Muir sikeres mozgalmat alakított, hogy motiválja a Kongresszust arra, hogy a Yosemite-völgyet és környező területeit is nemzeti parknak nyilvánítsák. Ez segített kikövezni az utat az amerikai Nemzeti Parkrendszer számára, és 1890. október 1-én létrejött a Yosemite Nemzeti Park. 1916-ban került megalapításra a National Park Service, ez vette irányítása alá a parkot.

Statisztikák: Yosemite jelenleg körülbelül négymillió látogatót vonz évente. A legtöbb látogató ideje nagy részét a völgy 18 km2-én tölti. A park látogatottsági rekordot döntött 2016-ban, és először lépte túl az ötmillió látogatót.

A Nemzeti Park egyik legjelentősebb fotósa Carleton E. Watkins volt az 1870-es években.

Az ameriai nemzeti parkok rövid történelme

Amerika legfestőibb és legtörténelmibb helyei közül sok nemzeti parkként szolgál a nyilvánosság számára. A „nemzeti park” fogalma egy amerikai újítás, amely részben a tizenkilencedik századi természetvédelmi mozgalomból nőtt ki. Amikor 1872-ben Yellowstone-t nemzeti parkká nyilvánították, ez lett az első ilyen park a világon.

„Az amerikai nemzeti parkok virágzása az akkoriban szellemi, társadalmi és gazdasági változásokat tükrözte, amelyek a vadon és a vadon élő állatok iránti növekvő megbecsülést, az iparosodás következtében egyre városiasabb helyekről való menekülési vágyat és az autók népszerűsítését tükrözték. A természet iránti fokozott tudatossággal és érzékenységgel együtt járt az a vágy, hogy a leglátványosabb tájakat és jelentős történelmi és kulturális helyszíneket megőrizzék a jövő generációi számára. Az amerikaiak meg akarták látogatni ezeket a helyeket, hogy saját bőrükön tapasztalják meg szépségüket, akár vonattal, gőzhajóval vagy egyre inkább autóval utaztak.”

Clarence King

Nem véletlen, hogy az első nemzeti parkot ugyanabban az évtizedben tárták fel és hozták létre, amikor sokféle cikk és könyv jelent meg a természetről és a vadonról. A nemzeti park mozgalomhoz kötődő írók közül többen, köztük Clarence Dutton, Ferdinand V. Hayden, Clarence King, Nathaniel P. Langford, John Muir és John Wesley Powell is írtak az Egyesült Államok nyugati részének látványos tájairól.

Az Appalache Mountain Club, az egyik első magán természetvédelmi szervezet, 1876-ban alakult a keleti vadon területek védelmére és megőrzésére.

Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatát (US Geological Survey), amely az ország területeinek felmérését és feltérképezését vállalta, külön irodaként hozták létre a Belügyminisztériumon belül 1879-ben.

1872-ben Yellowstone lett az első nemzeti park, de a Nemzeti Park Szolgálat csak 1916-ban jött létre. Négy évtizeden át az ország parkjait, rezervátumait és műemlékeit különböző időpontokban a hadügyi, mezőgazdasági és belügyi osztályok felügyelték. Bár a nemzeti parkok gondolata a huszadik század elejére széles körű népi és kongresszusi támogatottságot élvezett, némi ellenállás volt a rezervátumok és műemlékek új nemzeti parkokká történő átalakításával szemben. Ez részben az összehangolt politika és a vezetés hiányának volt az eredménye a már létező parkok finanszírozásában és igazgatásában. Franklin K. Lane belügyminiszter Stephen Tyng Mather-t nevezte ki a parkok első felügyelőjévé (1915-29), és ez sokat változtatott a helyzeten. Mather vezető szerepet töltött be a rosszul kezelt és alulfinanszírozott nemzeti parkok és műemlékek központi irányítású Nemzeti Park Szolgálattá (National Park Service) alakításában. Dinamikus vezetése alatt létrehozták a Grand Canyon, Acadia, Bryce, Zion, Lassen, Hawaii és Mount McKinley Nemzeti Parkokat. Sikeresen lobbizott azért, hogy olyan jogszabályokat hozzanak létre, amelyek biztosítják más parkok jövőbeli létrehozását, beleértve azokat is, amelyeket magántulajdonosoktól vásároltak az Egyesült Államok keleti részén, mint például a Great Smoky Mountains, a Shenandoah és a Mammoth Cave.

Napjaink nemzeti parkjai huszonöt államban, valamint a Virgin-szigeteken léteznek, és olyan változatos területeket foglalnak magukban, mint az Everglades-t alkotó "fű folyó", a Yosemite hegyei és völgyei, Hawaii vulkánjai és az alaszkai Denali vadon.

Kapcsolódó fájlok