Teret hagyva az improvizációnak 2/2
Példák nyílt végű játék (open-ended play) design-alapú megközelítésére
A teret hagyva az improvizációnak 2/1 röviden ismerteti a nyílt végű játék fogalmát és helyét a szabad játék – playing / paidia[1] – és a szabályokon alapuló játék – gameing / ludus[2] – között. Most pár példát mutatok be ennek gyakorlati alkalmazásáról.
A mindenki által jól ismert fa építőjátékot úgy módosítottam, hogy – dekorgumi felragasztásával – pecsételő felülettel láttam el a faformák egyes oldalait. Majd 6-10 éves gyerekekkel játszottunk, hogy közösen fedezhessük fel k az így létrejött tárgyakban rejlő lehetőségeket.
A játék során sokat tapasztaltunk a térről és a síkról. Volt olyan építmény, amit térben könnyebb volt létrehozni, mint papíron ábrázolni, de volt olyan is, amit a papír elbírt, de a valóságban összedőlt. Készült memóriajáték, történethez illusztráció, kipróbáltuk, hogy hogyan ábrázolnánk egy építmény különböző nézeteit, készítettünk 1:1-es és 4:1-es kocka terítéket, és pecsételtünk „Mi jut róla az eszedbe?” kártyákat is.
[1] Caillois, R. (1958): Man, Play and Games, Translate.: Barash. M., Urbana and Chicago: University of Illinois Press, Champaign, 2001.
[2] U.o.