Hír

2022-06-03 09:54:00

USA, Kanada

Ünnepségek a Trianoni békediktátum 102. évfordulója és a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából az USA-ban és Kanadában

Ünnepségek a Trianoni békediktátum 102. évfordulója és a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából az USA-ban és Kanadában

A Nemzeti Összetartozás Napját a magyar Országgyűlés az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-ére eső emléknapot, 2010. május 31-én iktatott törvénybe (2010. évi XLV. törvény). Bő tíz éve tehát nemcsak a békediktátumra emlékezünk, hanem ünnepeljük összetartozásunkat határon innen és túl, óperencián innen és túl.

Az I. világháborút lezáró Trianoni békediktátumot követően, az 1920-as években, az USA-ba, de elsősorban Kanadába az amerikai 1921. évi „Emergency Quota Act” és a 1924. évi, még szigorúbb, „Immigration Act” – bevándorlási törvény – elfogadásának következtében, mivel ez utóbbi évi ezer főben limitálta a magyar bevándorlók számát, sokan érkeztek a trianoni határok következtében létrejött utódállamokból. Amikor az I. világháború véget ért, illetve aláírták a trianoni békediktátumot, az 1890-es évek végén, az 1900-as évek elején az USA-ba kivándorolt magyarok döntő többsége a végleges letelepedés mellett döntött, hiszen sokaknak határon túlra, idegen országba került a szülőfaluja. A trianoni döntés igazságtalanságában minden magyar Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban egyetértett és e kapcsán hajlandó volt az összefogásra társadalmi és vallási hovatartozásra tekintet nélkül. A rendszerváltások éveiben, Erdélyből is sokan elmentek Kanadába és az USA-ba és a délszláv háború idején is menekültek a magyarok Horvátországból, Szerbiából, ugyancsak a tengeren túlra. Tehát ma is jelentős elsősorban az erdélyi és délvidéki magyarok száma Kanadában és az USA-ban.

2010 óta nemcsak a békediktátumra emlékezünk, hanem összetartozásunkat ünnepeljük minden esztendőben. Örömteli dolog látni, ahogy a törvény papírra vetett szavai életre kelnek – miszerint „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság…”.

Így tesznek idén is a kanadai és az amerikai magyar szervezetek, egyházak. Néhány ízelítő a rendezvényekből:

A Toronto-i Magyar Ház június 5-én tartja ünnepségét a Nemzeti Összetartozás Napja és Trianon 102. évfordulója alkalmából, amelyen beszédet mond Palkovits Valér leköszönő főkonzul és Boda-Lázár Judit, a Magyar Ház elnöke. Közreműködnek az Arany János Magyar Iskola tanulói, a Szent Erzsébet Magyar Iskola diákjai, a Kossuth és a Rozmaring táncegyüttesek és Pál Dóra.

A Calgary-i Magyar Kultúregyesület és a Magyarok Világszövetségének Calgary-i Csoportja június 4-én, a Magyar Kultúrközpontban tartja közös ünnepségét, amelyen közreműködnek helyi versmondók, művészek.

A Vancouver-i Magyar Kulturális Egyesület június 5-én tartja ünnepségét.

Az Edmontoni Magyar Kultúrkör június 4-én közös emlékezését a Nemzet Fája körül, a Szent Imre templom kertjében tartja.

A Windsor-i Független Magyar Református Egyház a Mindszenty Kulturális Központban tartja Trianon 102. évfordulója alkalmából megemlékező műsorát, június 4-én. Előadást tart Dr. Takács Ádám Ph.D., az ELTE tanszékvezető adjunktusa „Trianon-trauma és örökség” címmel, Dancs Rózsa író, a Kalejdoszkóp kulturális folyóirat kiadó-szerkesztője „Magyar tragédia – Trianon irodalmunk tükrében” címmel. Közreműködik szavalattal: Nt. Csikász László, Huber Enikő, Szabó Gabriella, Tóth Sándor János. A Trianon-kiállítást Ft. Lizik Zoltán püspök nyitja meg.

A Cambridge-i Kossuth Ház június 4-én tartja emlékező műsorát, amelyen fellép a Kossuth Néptáncegyüttes.

A Lehetőség a Nőknek Világszerte Egyesület és a Kanadai Magyar TV Juniálist szervez a nemzeti összetartozás jegyében, június 25-én, a Cambridge-i Kossuth Házban. Az eseményen többek között előadást tart Dr. Bába Szilvia Ph.D. MMA ösztöndíjas diaszpórakutató.

A Phoenix-i Első Magyar Református Egyház június 5-én, az istentisztelet után szervez megemlékezést Trianonra Sárdy Barbara (ének) és Papp Gyula (zongora) előadásában. Közreműködik: Papp Zsuzsanna és Papp Georgina.

Az Ontarioi Független Református Egyház a Trianoni békediktátumra június 12-én, „Trianon Nap” programmal emlékezik. Ennek keretében, az istentisztelet után, a templomban, a Dél-Kaliforniai Magyar Örökség Alapítvány szervezésében fotókiállítás nyílik Perl János Erdélyben, Kárpátalján és Magyarországon készült műveiből, „Magyar értékek” címmel, a háború miatt bajban lévő kárpátaljai magyarok megsegítésére. Ezt követően, az egyház emlékparkjában koszorút helyeznek el a „Trianon-fa” tövében, majd emlékműsort tartanak a Zágonyi teremben az egyház tagjainak közreműködésével.

Fotók: Prekrit Judit