művészetelmélet

Hír

2025-03-29 15:00:00

Pesti Vígadó

"Ütött az óra egyet-kettőt.."

Manninger György és Manninger Miklós koreográiáinak bemutatása az Essentia Artis rendezvényen

Kapcsolódó személyek:

Beszámoló az „Ütött az óra, egyet-kettőt..” című előadásról,

mely örök emlék marad minden résztvevő számára!

Sok-sok kedves ismerős mesélte a műsor végén, hogy mennyire meghatódtak, hogy újra átélhették a fiatalkorukat, amikor még ők is táncoltak. Felelevenítették a közös emlékeiket Miklósról és a táncpróbák hangulatáról és volt, aki elmesélte, hogy ma ő nem lenne, ha a szülei nem ismerkedtek volna meg a Miklós által vezetett tánccsoportban!

De nem csak a koreográfiákról szólt a tegnapi műsor! Unokák, szülők és nagyszülők táncoltak a színpadon, hiszen a néptánc minden generációt átölel! A Manninger testvérek által megalkott koreográfiákban is tovább él a magyar és a nemzetiségi hagyományőrzés!

Már 2021. augusztusában megfogalmazódott bennem egy gondolat, amikor elindult számomra a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutató Intézetének (MMA MMKI) ösztöndíj programjában való részvételem, hogy szeretnék színpadra állítani majd egy különleges előadást, amely emléket állít Manninger Miklós és Manninger György koreográfusoknak és munkásságuknak.

Egyértelművé vált 2024 nyarának végére, hogy ennek az MMA MMKI által szervezett Essentia Artis nevű kulturális programsorozatában lenne a legméltóbb helye, a három éves kutató munka befejezésével.

Nagyon hálás vagyok az Intézetnek és Csáji László Koppány elnök Úrnak, - aki személyes jelenlétével is megtisztelt minket - , hogy nagy örömmel fogadták az elképzeléseimet és támogatták az előadás létrejöttét!

Elindultak az egyeztetések a tánccsoportokkal és a zenekarokkal, hogy minden gondolat megvalósítható e.

A bemutatandó koreográfiák közül kiemelkedő volt néhány olyan alkotás, melyet vagy újra fel kellett eleveníteni, hiszen már nem táncolják rendszeresen, aktívan a tánccsoportok, sőt olyanok is, amelyeket most kellett megtanulnia a táncosoknak, vagy éppen egy hajdani táncleírásból szükséges azt rekonstruálni!

Ez bizony óriási munka, mind a művészeti vezetőknek és táncoktatóknak, de a tánccsoportok éves munkája mellett a táncosoknak és a zenekari tagoknak is nagy kihívás!

Rengeteg munkával és felkészüléssel telt tehát az elmúlt fél év, mind a tánccsoportok és zenekarok, mind a szervezők részéről!

Köszönettel tartozom az MMA MMKI munkatársainak, köztük Kecskés Noéminak, valamint a Pesti Vígadó munkatársainak, hogy rengeteg egyeztetéssel és apró részletek megvalósításával hozzájárultak ahhoz, hogy ez az előadás 2025. március 29-én csodálatos módon megvalósult és rendben lezajlott!

Örök hálám az összes résztvevő tánccsoportnak, mert „égett a lábuk alatt a színpad” és a közönségnek, akik óriási tapsviharral jutalmazták őket végig a műsor alatt! A műsorban sok-sok érdekes történetet megosztottam a nézőkkel, a bemutatott táncokról, az együttesekről és a két koreográfusról! A jegyek néhány nap alatt elkeltek és teltházas rendezvényt tudhatunk magunk mögött!

Az előadásban értékes és különleges koreográfiák kerültek bemutatásra:

- Csárdás – Manninger György – 1957-es moszkavi VIT 3. helyezett alkotása (200 fellépő közül!)

- Forgatós – Manninger György – ez a tánc ma már nem lenne ismert, ha Várkonyi Lenke és Várkonyi Karcsi (akik 1961 óta! táncolnak, nem tanították volna be a jövő táncos nemzedékének!)

- Verbunk – Manninger Miklós

- Tánc és Játék – Manninger Miklós – egy különleges Tánctrilógia I. része, mely a hajdani gyermekbálokat idézi a farsangi időszakból, Miklós utolsó nagy koreográfiája, melyet a solymári gyermekeknek készített

- Duna a tengerbe folyik, Pári táncok – Manninger Miklós – az alkotás a németek Magyarországra való betelepítésének, megérkezésének állít emléket, egyedülálló alkotás

- Radetzky Marsch – Manninger Miklós

- Dorffest – Manninger Miklós – utolsó koreográfiája, melyet a solymáriaknak készített a 2014. évi Europeadéra

- Eleki németek tánca – Manninger György – egy ezidáig szinte ismeretlen koreográfia, mely egy fellelt táncleírás alapján Schuszter Anna Mária segítségével került színpadra

- Ütött az óra, egyet-kettő, Tisztelet tánc – Manninger Miklós – egy igazán különleges koreográfia, mely kiemelkedő Miklós munkái és a magyarországi német nemzetiségi koreográfiák közül is!

- Jägersburger Marsch, Inselbaum Polka, Kirchtag Polka – Manninger Miklós

- Arató ünnep – Manninger Miklós – az alkotás feleleveníti az aratás sikeres befejezésének megünneplését, hagyományát a paraszti kultúrából

Köszönet illet minden fellépő tánccsoportot és zenekart, az énekest, valamint a tánccsoportokat felkészítő művészeti vezetőket!

Törekvés Táncegyüttes Felnőtt Csoportjának tagjai

Törekvés Táncegyüttes Manninger Miklós Hagyományörző Tánccsoport

Táncokat betanította: Vizi Tibor, Matyi Zsolt, Várkonyi Lenke és Várkonyi Károly

Soroksári Német Nemzetiségi Tánc Egyesület

Táncokat betanította: Schuszter Anna Mária

Ének: Weisz Mira

Sori-Oldi Táncosok Baráti Köre

Táncokat betanította: Borcsányi Gabriella

Herbstrosen Tánccsoport, Solymár

Táncokat betanította: Illés Gergely

Hunyadi Mátyás Német Nemzetiségi Általános Iskola Edelstein Tánccsoportja

Táncokat betanította: Schokátzné Tallér Mária, Papné Horányi Eszter

Lustige Musikanten

Balog Edina népi zenekara

Köszönjük, hogy velünk tartottak ezen a csodálatos ünnepi előadáson!

Manninger Zsuzsi

Fotók: Dubniczki Attila