Hír

2022-02-01 16:13:00

Vargyas Lajos születési évfordulója

108 évvel ezelőtt ezen a napon született Vargyas Lajos (1914-2007) Széchenyi-díjas népzenekutató, etnográfus, a Bartók és Kodály utáni kutatónemzedék talán legkiemelkedőbb egyénisége.

Gyerekkorában zongorázni tanult, Basilides Mária által előadott Bartók népdalfeldolgozásokat hallgatott és olvasta Jókai valamint Petőfi lelkes népköltészetet dicsérő sorait, amiken felbuzdulva korán elhatározta, hogy felkeresi a régi, értékes dallamokat. Még középiskola előtt, a Duna mentén cserkészként táborozva jutott első ízben népdalgyűjtési lehetőséghez Őcsényben.

A zeneakadémiai évek alatt Kodály Zoltánhoz járt népzenei gyakorlatra, ahol megtanulta a tudományos kutatás módszertanát.
1932-1936 között Györffy Istvánnál hallgatott néprajzot, majd 1938-39-ben bekapcsolódott a Táj- és Népkutató Intézet terepkutatásaiba is.

1940 után a Zenetudományi Intézet egyház-zene szakán Kodály Zoltán tanítványaként dolgozott. Ekkor került kapcsolatba a felvidéki Áj faluval, s a Néprajzi Intézet gyakornokaként a Pátria lemezsorozat fölvételeihez itt próbálta összegyűjteni és felkutatni az akkori hagyományos paraszti énekeseket és dalaikat. 1941-ben doktori disszertációjában feldolgozta e kis község teljes dallamtérképét; Áj falu zenei élete c. kiadványa mérföldkő lett a magyar zeneszociológia történetében.

Ezt követően a Budapesti Egyetem Néprajz Tanszékén, a budapesti Egyetemi Könyvtárban, a Néprajzi Múzeum Népzenei Osztályán, az MTA Népzenekutató Csoportjában mint igazgató és az MTA Zenetudományi Intézetében tudományos tanácsadóként dolgozott.

Kutatási területe elsősorban a népzene, a ballada, a verstan valamint a néphit volt. E témakörökben számos tanulmánya, cikke jelent meg szakfolyóiratokban. 1952-ben Kodály Zoltán A magyar népzene c. kiadványához példatárat szerkesztett, amely mai napig része a középiskolai és egyetemi népzenei képzésnek.

Mindezek alapjain születhetett meg 1981-ben A magyarság népzenéje c. kiadványa, amelyről Andrásfalvy Bertalan úgy nyilatkozott, hogy: “a nagy nemzetközi elismerést kivívott magyar népzenekutatás eredményeinek olyan korszerű összefoglalása ez a mű, melyhez hasonlóval egyetlen nemzet sem dicsekedhet.”

Az eredeti bejegyzés megtekinthető: itt.