XVII. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál „ÜNNEPRE KÉSZÜLVE” – ÜNNEPI ALKALMAK NÉPI TEXTÍLIÁI című pályázati kiállítása
"Mindig a nép volt a művészetek anyja, teremtője, nevelője és a néphez tér vissza minden művészet új anyagért, ha a néptől kapott régit már agyoncsépelte" Malonyai gondolatait idézve javaslom mindenkinek a kiállítás megtekintését, mindenkinek aki szereti a szépet!
A XVIII. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál konferenciáját Békéscsabán, a Gál Ferenc Egyetem Gazdasági Kara fogadta be 3 napra. A hazai és határon túli népi textiles alkotók többszáz fős, nyitott, érdeklődő csapata gyűlt össze. Előadói a szakma hazai elismert szaktekintélyei mellett külföldről - Kirgizisztánból, Kazahsztánból, Dél-Koreából, Bulgáriából és Törökországból - meghívott, illetve a Türk Államok Szervezete által delegált szakemberek voltak. Jól megfért egymás mellett a jurták hagyományos textíliáiról, s azok szimbólumainak jelentéséről szóló előadás, illetve a kenderszövetből készült termékek 3D virtuális tervezési módszerének bemutatása is. Épp úgy, mint ahogy az „ÜNNEPRE KÉSZÜLVE” – ÜNNEPI ALKALMAK NÉPI TEXTÍLIÁI című pályázati kiállításban is láthatjuk a hagyományost, s az eredeti által inspirált mai viseleteket.
Az élő népművészet, a népi textilhagyományok továbbéltetésének valódi ünnepe volt a fesztivál, melyet megtisztelt látogatásával Prof. Dusen Kasseinov, a Nemzetközi Türk Kulturális Szervezet (TÜRKSOY) főtitkára is.
A pályázatra beadtam 3 ünnepi selyem-nemez viseletemet, amit az elmúlt évben készítettem. A kalotaszegi nyargalásos anya-lánya viseletem és a muszulyos vörös együttesem került ki a kiállításra. A képen látható még egy türkiszkék selyem-nemez viselet, melyet egyik tanítványom készített, aki az ösztöndíjas tevékenység keretén belül továbbképződött nálam. Büszke vagyok rá! ( Győriné Rédly Margit, Kecskemét)
A kiállítás április 8-ig látogatható a Békés Megyei Könyvtárban és a Munkácsy Mihály Múzeumban.