XX. Óballai Falunap - VI. Kézműves Udvar
Népi kézműves vendégeimmel együtt várjuk Óballán az érdeklődőket.
A XX. Óballai Falunap keretén belül nyílik meg ismét a házunk kapuja az érdeklődő közönség előtt, és a hozzám érkező népi kézművesekkél együtt várjuk az érdeklődő közönséget.
11 kilométerre Törökszentmiklóstól, van egy kis település, ahol immár 15. alkalommal kerül megrendezésre. Ez a Tisza menti kis falu: Óballa, a 80 főt számláló zsákfalu, melynek 3 rövidke utcája párhuzamosan fut egymással. Az utcákat hatalmas portákon, az alföldi építkezési stílusnak megfelelő búboskemencés vályogházak szegélyzik. Az udvarokon mezőgazdasági épületek: ólak, górék, istállók. Az utóbbi 2 évben, egyre több romos porta került felújításra, és telt meg élettel a háza és az udvarán álló gazdasági épülete is. Most már nem csak az utcákon „kapirgálók” látványa sejteti az arra járó kirándulóval a falusi jelleget, de egyre több helyen lehet hallani nagyobb jószágok hangjait. Megtöri a csendet a paták ritmusos kopogása, lovas kocsik lassú nyikorgása. Nyáron a falut övező réten, a füves utak mentén lovak és tehenek legelnek csendben a pányvák végén.
Haragszó jelezte az ebédidőt… a Fő úton álló fa harangláb nagy harangja egy éve némán lóg, mert az, aki minden délben meghúzta a harang kötelét, Boda Pali bácsi, eltávozott az örökkévalóságba...
A sokáig üresen álló Iskola épülete, udvarán lévő játszótér közösségi térként funkcionál. Nem csak a helyi lakosoknak, de a városból érkező csapatoknak, iskoláknak, óvodáknak is.
A jó idő megérkezésével, egyre több ember kocog, vagy kerekezik ki Törökszentmiklósról.
A levegő friss és tiszta…a falut elkerüli a nagyvárosok zaja. Aki egyszer eljut Óballára, és megáll egy pillanatra… vagy nem is kell megállnia, csupán sétál, nézelődik közben… lassan meghallja a csendet. Meghallja a csend ezernyi neszét, és megérinti valami… Valami, amiért úgy érzi, hogy ide még egyszer vissza kell jönni…
A faluban szoborpark látható. Első darabjait egy régi, t.miklósi raktárból előkerült szobrok voltak. Felújították azokat, majd az iskola parkjában, 2007-ben végleges helyükre kerültek. Azóta folyamatosan gyarapodik a parkban látható faszobrok száma.
Az első falunapot 2005. szeptember 10-én rendezték meg. Ötletét Hajnal László, a majdani Óballáért Egyesület elnökének fotógyűjteménye adta. A Fotógyűjteményből előbb egy iskolai találkozó gondolata, majd végül a Falunap kerekedett ki, ami azóta is minden év szeptemberének 2. szombatján kerül megrendezésre.
A programok a faluban több helyszínen zajlanak egyidejűleg, így mindenki a saját ízlésének megfelelőt nézheti meg, vehet részt rajta. Van itt minden, mi szem-szájnak és léleknek kellemes: Népzene, néptánc, citera, nóta, színi előadás, Ünnepi Istentisztelet, koncertek (blues, jazz, rock, pop), vásári mutatványosok, betyárok, hagyományőrzők, kézműves vásár, főzőverseny, büfé, vattacukor, kenyérlángos, stb.. Ha valaki azt mondaná, hogy nem talál magának megfelelő programot,
Helyszínek: Iskola udvara, ahol a főszínpad, Iskola nagyterme, Főutca, Buszmegálló, Harangláb és az iskola mögötti tér.
A 2024-ben, immáron hatodik alkalommal nyílik meg a Fő út 11. szám alatt, a saját házunk udvara az érdeklődők előtt. A Kézműves Udvar névre elkeresztelt helyszín, egy hagyományteremtő kezdeményezésként indítottuk el 2018-ban. A házigazda a Kézműves Örökség Egyesület és elnöne Bán Andrea. Idén is a Nagykun településeket hívtuk meg, hogy hozzák el hozzánk a kunok hagyományait.
Az udvarra látogató érdeklődők, nem csak vásárolhattak a termékekből, de meg is nézhették készülésüket. Csipkeverő orsók összekoccanása hallatszik, színesedtek a kunhímes terítők, kis darab anyagok álltak össze egy nagy alkotássá. Móka és kacagás.
Úgy látszik, hogy tényleg hagyomány lesz a Kézműves Udvarból és kézműves találkozóhellyé alakulhat, ahol minden év szeptemberének 2. szombatján összejöhetnek a kézművesek kedvet csinálva az érdeklődő alkotni vágyóknak, és míves portékájuk eladásával a 21. századi otthonokba visszacsempészni őseink népművészetének, kézművességének néhány darabját… Hangulatában felidézni és visszahozni a múltat.