Esemény

2022-09-29 18:00:00

Kolta Galéria - 1052 Bp, Semmelweis u. 4.

Zellei Boglárka Éva - Keresők című kiállításának finisszázsa

Körösvölgyi Zoltán kurátor és Zellei Boglárka Éva közös tárlatvezetése Facebook esemény: https://fb.me/e/3Jtbb8XtF

Finisszázs – Körösvölgyi Zoltán kurátor és Zellei Boglárka Éva közös tárlatvezetése
Facebook esemény: https://fb.me/e/3Jtbb8XtF

A kiállítás megtekinthető: 2022. szeptember 29-ig hétköznapokon 14:00-18:00 közütt, és az esti programok alatt.

A kiállításról:
„Az istenkeresésben kettős a reményünk: egyrészt az ünnepek visszaszerzése, de ugyanakkor – és ez legalább annyira fontos – a hétköznapok visszaszerzése.” Zellei Boglárka Éva fotográfus e 2018 óta bővülő sorozatával saját generációja istenkeresőinek közösségi gyakorlataiba, vizuális kultúrájába, a keresztény spiritualitás alternatív és hagyományokat újraértelmező rítusaiba enged betekintést.

Pilinszky mondata mottóként tökéletesen kapcsolódik a kiállított sorozat alapvető kérdésfeltevéséhez: Hogyan néz ki az egyház mint közösség, amint organikusan formálja magát? Zellei kortárs istenkeresőinek vágyait, jövőképeit kutatja, amelyek tükröződnek az általuk kezdeményezett lelki összejövetelek vizuális kultúrájában, gyakorlataiban. „Ezekre az alulról szerveződő eseményekre kísérleti terepként tekintek, amelyek az emberek közti kapcsolódás új lehetőségeit tárják fel. Napjainkban egyre inkább meghatározó lett, ahogyan ezek az alkalmak idegen emberekből ideiglenesen lelki közösséget kovácsolnak” – fogalmaz, majd hozzáteszi: „Hasonló nyitottság jelenik meg abban a kortárs felfogásban, amelyre a cím is utal: az egyházat a hívők és a spirituális keresők közösségeként értelmezi. Arra a lelki útra teszi a hangsúlyt, amelyre ráléphetünk, függetlenül attól hogy ki hol, vagy milyen utat jár be: mindenki kereső. Leginkább ökumenikus alkalmakon vettem részt. Magyarország mellett Angliában, Németországban és Lengyelországban látogattam el különböző fesztiválokra, workshopokra, alternatív istentiszteletekre és performanszokra.”

Spiritualitás és kortárs kultúra kölcsönhatásainak meglátása mellett Zellei kifejezetten törekedett azoknak az értékeknek a fellelésére is, amelyek „aktuális, mégis egyetemes kihívást, a személyes kapcsolódás, gondoskodás, bizalom és elmélyülés vágyait tükrözik.” Töredékes, csináld-magad jellegű építmények, spontán praxisok mutatnak alternatív képet arról a lelki közösségről, amelyet a közvélekedés zömmel az intézményesített és múltba révedő formákkal azonosít. A fotográfiákon látható résztvevők átértelmezik az örökséget és maguk alakítják és a kereszténységhez kötődő új identitást, próbára téve a vallásról alkotott mai képet. „A sorozat készítésével magam is részt veszek ebben a kísérletezésben, és társakra leltem ezen a lelki és alkotói úton: megtaláltam a közösségemet olyan emberek között, akiket eleinte csak fotóztam” – vallja az alkotó.
A projekt megvalósulását a Pécsi József Ösztöndíj és a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.
Kurátor: Körösvölgyi Zoltán