A bajai Türr István Múzeum ötvös szerszámai
A pitykekészítés szerszámai, ötvös szerszámok, pityke típusok, pitykesorok
A bajai Türr István Múzeum a pitykegombok készítésének szempontjából izgalmas és egyben páratlan gyűjteménnyel rendelkezik. Ez nem csoda, hisz Baja jelentős ötvösközpont volt a 19. században és a 20. század első felében. Sokféle elképzelésünk lehet, hogy milyen eszközökkel, milyen módon gyárthatták régebben ezeket az üreges, változatos formájú, apró tárgyakat. Ezek a szerszámok nem csak látványosak, de a méret- és díszítménybeli különbségeket is jól szemléltetik. Többféle pitykegomb típushoz találtunk verőtöveket, amelyeket csopotokban rendezve könnyebben értelmezhetünk. A múzeum ezen gyűjteménye az egykori Gebhart-Gesztes Jenő ötvösmester szerszámaiból áll. Láthatóan eléggé igénybe voltak véve ezek az eszközök, a végeiket fodrosra verték!
A bajai múzeumban néhány gombsort is rögzítettünk, különböző gombpárnákon, "gombtartókon". Ezekből a ruhadarabokon használt gombok mennyiségére lehet következtetni, tehát választ kaphatunk arra, hogy ezen a vidéken mennyit viseltek belőlük egy-egy öltözeten.
Sikerült két szép mellényt, egy bunyevác női "pruszlukot" és egy bunyevác férfi "pruszlukot" is megörökítenünk. A nyilvántartási adatok szerint mindkettő a 19. század végén készült. Pár archív fotót is kaptunk a múzeum gyűjteményéből, amelyek még konkrétabbá teszik a pitykegombok Baja környéki használatát.
Nagyon szépen köszönöm Kothencz Kelemen muzeológus áldozatos segítségét!
A fotókat Baranczó Benedek készítette.