A gyapjúhímzés hagyományának őrzői - bemutatkozás
Örökség workshop Jászárokszálláson a gyapjúhímzés hagyományának őrzői - bemutatkozás
"A Szabadtéri Néprajzi Múzeum ismeretterjesztő sorozatot indított a Petőfi Kulturális Program keretében, amelynek középpontjában a szellemi kulturális örökségek állnak.
Az Örökség workshopok célja az egész országot behálózó közösségi tudás, gyakorlat, szokás, azaz a helyi szellemi kulturális örökség jelentőségének tudatosítása, népszerűsítése. Örökségeink megismerése által lehetőségünk nyílik a bennünk élő örökség felfedezésére és saját magunk önmeghatározására. A szellemi kulturális örökség dinamikus, képes a változásra és a fejlődésre, ahogyan generációról generációra hagyományozódik. Megalapozza az identitástudatunkat, és összeköt bennünket a múltunkkal, egymással, valamint a szélesebb világgal.
Az előadások során egy-egy meghívott szakértő ismerteti a szellemi kulturális örökség UNESCO programját, továbbá annak magyarországi és regionális gyakorlatát. Ehhez kapcsolódva minden alkalommal egy-egy örökségközösség is bemutatja, hogyan jelenik meg mindennapi életükben az általuk gyakorolt élő hagyomány. A workshop lehetőséget kínál a helyi örökség jelentőségének tudatosítására, identitás erősítő és közösségépítő szerepére. A személyes történetek, tapasztalatok példája képes hozzájárulni a helyi közösség szellemi örökségének megéléséhez és megőrzéséhez is.
A Jászárokszálláson szervezett előadás során a nagykunsági gyapjúhímzés élő hagyománya mutatkozik be, amely 2019-ben került fel a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére."
A nemzeti jegyzékről annak szerepérő mind Magyarországon, mind a Földön, a megyei elemekről áttekintést Dr. Gecse Annabella, a szolnoki Damjanich Múzeum Néprajzi osztályvezetője adott.
Én a Kunhímzés múltjáról, annak a jelenbe való útjáról és a jövőbeli célokról , a Kézműves Örökség Kunhímző Közösségének innovációs tevékenységünkről tartottam előadást.