képzőművészet

Hír

2025-03-19 13:33:49

Szentendre

A művészet mindenkié!

A Ferenczy Múzeumi Centrum egyedülálló kiállításának még a teremőrök is kurátorai voltak!

A művészet mindenkié! Ezt bizonyítja a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) március 15-én nyílt, Saját olvasat című kiállítása a MűvészetMalomban, ahol mindenki kurátor volt: a teremőröktől a régészeken át az igazgatóig mindenki szabadon válogathatott a múzeum tízezres gyűjteményéből. Az eredmény pedig egy páratlan kiállítás: sokszínű, megrázó, vicces, meghökkentő és mindenekelőtt, nagyon személyes válogatás. A szokatlan tárlat létrehozásában 77 múzeumi munkatárs vett részt 115 választott művel és 115 gondolattal. A műcédulákon ezúttal nem csak a művek címe szerepel, hanem a választások indoklása is. A szabad válogatásban így megismerhetők azok a kötődések is, amelyek egy adott műalkotáshoz, tárgyhoz társulnak. Az FMC dolgozóinak személyes kedvencei a kiállítási tárgyakból külön érdekességgel szolgálnak a látogatóknak, akik a kiállításon megismerhetik Szentendre múzeumainak páratlanul gazdag képzőművészeti, irodalmi, néprajzi, helytörténeti gyűjteményét.

Melyik a kedvenced? A kiállítás nem hagyja a puszta szemlélődés fázisában a látogatót, hanem visszakérdez: "mi megmutattuk kedvenceinket, mondjátok el ti is, nektek melyik a kedvencetek a kiállításon!" A látogatók pedig szabadon dönthetnek és folytathatják az asszociációs játékot, így további történetekkel gazdagíthatják a tárlatot.

Korniss Tücsöklakodalmától a hímzett szoknyáig! A kiállítási anyag összeállítása során a nagy klasszikusok – Korniss, Czóbel, Barcsay, Bánáti Sverák, Bálint, Ferenczy, Kmetty, Ilosvai Varga, Rozgonyi, Vajda – művei mellett olyan meglepő darabokat is felfedezhettek az FMC dolgozói, mint egy hímzett szoknya, díszes kamaráskulcs, rézveretekkel ékes pisztoly, tekintélyes hajómodell, viaszgyöngyökkel varrott menyasszonyi koszorú, patkolt kacsatojások vagy római kori csákányfejek. A kortársak – efZámbó István, Aknay János, Bereznai Péter, feLugossy László, Szmetana Ágnes, Melkovics Tamás, Jávor Piroska – alkotásai is megjelennek a választott művek között. A különleges tárlaton bepillantást nyerhetünk abba, hogyan kapcsolódik az ember a műalkotáshoz. A művészet befogadásának hagyományos,

gyakran szakmai hierarchiára épülő megközelítését egy sokkal közvetlenebb és közösségibb nézőpontra cseréli ez a tárlat. A múzeumi

dolgozók választásai és az ezekkel kapcsolatos gondolataik, élményeik és történeteik betekintést adnak abba, hogyan válhatnak a múzeumi tárgyak az életünk szerves részévé, hogyan formálják látásmódunkat, és fordítva, hogyan jelennek meg a művészetek a saját történeteinkben. Így nemcsak a művek kerülnek közelebb a látogatókhoz, hanem maga a múzeum világa is, hiszen ezúttal nemcsak a bemutatott tárgyakat, hanem azokat a munkatársakat is jobban megismerhetjük, akik a kulisszák mögött dolgoznak.

A kiállítást különböző érdekes programok kísérik, amelyekről az intézmény közösségimédia-oldalán lehet tájékozódni. Megtekinthető 2025. május 18-ig.