népművészet

Hír

2024-06-24 09:00:00

Kunmadaras

A nagykunsági vertcsipke és a nagykunsági szűrhímzés feldolgozásának lehetőségei a 21. században IV. Konferenciával egybekötött tervező- és alkotó tábor

A nagykunsági díszítőművészetek:hímzések (kun, szűr, szűcs) és vertcsipke feldolgozása a jelenkorban

A nagykunsági vertcsipke és a nagykunsági szűrhímzés feldolgozásának lehetőségei a 21. században
IV. Konferenciával egybekötött tervező- és alkotó tábor
Kézműves Örökség Egyesület,
Kunmadaras, József Attila Művelődési Ház, – 2024.06.24-28.

Tábor nyitásaként idén is az első nap konferencia hangolta rá minden érdeklődő „táborlakót” a hétre. A konferenciára meghívott előadók előadásai a témába vágóak voltak, némelyik kis kitekintést engedett: höveji csipke és a szolnoki csipke jelene.
A konferencia kísérő programja a témával kapcsolatos kiállítás: az elmúlt táborban tervezett és azóta megvalósításra került hímzések, szűcshímzések, a meghívott előadók kézimunkáinak, alkotásainak kiállítása, valamint interaktív höveji és szolnoki varrott csipke és nagykunsági vertcsipke bemutató.
Köszöntő beszédet mondott: Balogh Marianna Kunmadaras város polgármestere és Gőz András a József Attila Művelődési Központ igazgatója.
A konferenciát és a tábort megnyitotta: Dr. V. Szathmári Ibolya néprajzkutató, a debreceni Déri Múzeum nyugalmazott igazgatója.
Előadóink:
Vargáné Molnár Zsuzsanna, Hövej polgármestere: A höveji csipke jelene.
Tóth Béláné, szolnoki csipkekészítő: A szolnoki csipke újjáélesztésé.
Erdei Lilla, néprajzkutató: A nagykunsági vertcsipke és annak felhasználása a 21. század ruházatán
Szentpéteri Flóra etnográfus: Vertcsipke készítők a Nagykunságon
Nagy Sándorné nagykunsági vertcsipke készítő: Gondolatok a kunmadarasi vertcsipke múltjáról – személyes élmények
Kustán Melinda textiltervező iparművész: A Nemzeti Színház hímzett függönye
Bán Andrea etnográfus, PhD aspiráns: 21. század szűrkészítői
Dr. V. Szathmári Ibolya etnográfus, a debreceni Déri Múzeum nyugalmazott igazgatója: A szűrök ornamentikájának népi szemlélete a zsűriztetési kritikák betartásához
Bak Zoltán, Faragó Mária szűrkészítők: Szűrkészítés napjainkba: rátétes és hímzett cifraszűrök.
Jenei Anikó hímző népi iparművész, szakoktató: Szűrhímzések, csipkék tervezése, tábori előzetes.
Hála és köszönet az előadóknak, hogy elfogadták a felkérést és előadásukkal emelték a konferencia értékét.
Tábori napok:
2. nap a munka megkezdődött. A tervezés folyamata beindult. A nagykunsági szűcshímzés tervezési munkálatait Faragó Mária hímzett szűr készítő és Jenei Anikó hímző népi iparművész, valamint a nagykunsági vertcsipke ornamentikájának továbbgondolását a viseletekre való tervezésben Tóth Bogi csipkekészítő népi iparművész tanácsai segíti.
Bak Zoltán rátétes szűrkészítő a rátétes díszítmények készítését mutatja, tanítja.
Délelőtt még volt lehetőség a höveji csipke varrásának technikáját tanulni. Köszönet érte a höveji csipkekészítőknek!!
Esti házi feladat, amit mindenki megoldott, és mindenki többszörösen, hogy otthon kell egy 5*5 cm-es négyzetbe tervezni egy motívumot. A harmadik nap reggel azzal vette kezdetét, hogy az oktatók jóváhagyása után mindenki elkészítette magának a tervezett saját sálgyűrűjét belőle. A tervezés tovább folytatódott és eleinte homály fedte, hogy miért olyan és akkora formákba (hegyes-, tompa háromszög, téglalap, négyzet), kell tervezni a mintákat, a végén lekerült a lepel a titokról…

…a tábor vége felé már kirajzolódott, nem csak mindenki számára az oktatók által "kiadott" feladat, de az is, kinek milyen lesz a kosztüm hímzett díszítménye a nagykunsági szűrhímzés ornamentikáját felhasználva.
A lelkes alkotó közösségünk ontotta a szebbnél szebb mintaterveket. Hihetetlen termékeny volt most is a társaság...de hát, ezt szoktuk meg az évek alatt... Az ügyesebbek, gyapjúfilcre, nagykunsági szűrhímzéses díszítménnyel tervezett övbetéthez is hozzákezdhettek.
A "csipkések" sem tétlenkedtek, az oktatás és a tervezés ott is a megvalósulási szakaszba lépett. Közös élményként, Tóth Bogi vezetésével, elkészítettek egy „csavart rózsa” csipke csodát. 16 kéz munkája van a kis emlékben.
És a jó hangulat?? Aki ismer minket, az tudja, GARANTÁNT a tábor ideje alatt végig! (De mindig IS!) Akik újak jöttek, azok visszavágynak közénk! Ha valaki kétségbe vonná, akkor azt javaslom, látogasson el hozzánk és tapasztaljon, utána csatlakozhat, mert hát, ez így szokott lenni!
A pihentető percek slágere a szűrrátétes neszesszer készítése volt. Külön köszönet Bak Zoltán szűrrátétes szűr készítőnek a türelméért!
És!!! A hét elején tanult höveji csipke varrása is a pihentető percek kitöltését szolgálta. A höveji hímzők "hiányát" pótolta és a segítséget Kisné Rózsika KÖE hímző adta.
Voltunk a Kossuth Házban és szalonnát is sütöttünk. Az időjárás nem volt kegyes a szalonnasütés időpontjára, nem tudtunk nyársalni, de vendéglátóink hamar előhúztak tarsolyukból egy "B" tervet, és a közös lakoma nem maradt el.

Természetesen, a köszönetnyilvánítások sem maradhatnak el.
Ez a tábor a CSOÓRI Alap, a kisújszállási Vigadó, Kunhegyes, Kunmadaras, Karcag, Törökszentmiklós önkormányzatok és a Kunszövetség támogatásaival valósult meg. Hihetetlen hálás vagyok, hogy munkánkat évek óta támogatásukkal segítik.
Köszönetet szeretnék mondani Gelei Tamás kunmadarasi mesterséfnek, és csapatának, a kunmadarasi önkormányzat Diákélelmezési Konyhája minden dolgozójának, hogy a konferencia és a tábor ideje alatt ízletes, bőséges étellel láttak el minket. Isteni finom volt. (…hát, mondtuk is, most nem nagyon szabad mérlegre állni, vagy ha ráállunk, nem nézni a kijelzőt… 😉 )
Köszönetet szeretnék mondani Gőz Andrásnak a József Attila Művelődési Ház intézmény vezetőjének és dolgozóinak, hogy befogadták táborunkat és hozzánk alkalmazkodva, minden „kívánságunkat” azonnal teljesítették.
És utoljára, de nem utolsó sorban, a kunmadarasi Kunrózsa Hímzőkörnek, Kálmán Balázsnénak és a „kunmadarasi hímző csajoknak”, azt az áldozatos munkát, amit a hét alatt azért tettek, hogy minden élmény jó, szép és maradandó legyen!!!
Az, hogy a táborunkat minden évben más településen rendezzük, egy szuper jó csapatépítő tréninget jelent, és tapasztalást. Tapasztalatot a vendégváró és vendéglátó települési tagoknak, hisz megtapasztalhatják a háttérmunka súlyát, ami ugyan annyi örömöt tud adni, mint amikor a vendégekként érkezünk mi is máshova. Adni és kapni is jó!! Változatosságot ad és helyismeretet is. Ez a körforgás folytatódik a továbbiakban is!
A táborról készült több száz fotót a KÖE facebook oldalán lehet megnézni: https://www.facebook.com/kezmuveshaz.torokszentmiklos