Hír

2020-10-21 10:23:00

Budapest

Dalok a mélyből

Egyfelvonásos, kétszereplõs, másfél órás mozgásszínházi elõadás Bot Ádám és Temesvári Zsófia szereplésével, a drogfüggõség iszonyatáról és az abból való szabadulásról.

“Hosszú, függélyes, szûk fémcsõben éltem és csúsztam benne fejjel lefelé
mindig gyorsabban - s hasztalan reméltem, hogy kiérek az igazság elé.” Weöres Sándor

Téma és aktualitás:

Az alkotómunka kiindulópontjai Weöres Sándor: Dalok Na ‘Conxypan-ból címû versciklusa, Gulácsy Lajos festményei és saját álomélményeink lesznek. Az elõadás feltételezi, hogy létezik egy közös tudatalatti tér - Na ‘Conxypan - ahol álmainkban találkozunk egymással. Az elõadás két szereplõje ebben a világban raboskodik - ki tudja mióta - mély, delíriumos álomba zuhanva. Szomjúságuk miatt (ami a szerhasználat egyik fõ tüneteként jelenik meg) a történet elején képtelenek hangot kiadni - ez indokolja, hogy realista szituációkban sem szólalnak meg. Ahogy közeledünk az elõadás végéhez, mindketten visszanyerik egészséges emberi tulajdonságaikat, és az elõadás végén meg is szólítják egymást.

Találkozásukat követõen szövetségre lépve, közös erõvel kiismerik Na 'Conxypan szabályrendszerét, és végül azt kijátszva, magukhoz térnek - felébrednek a valóságos, általunk ismert életre - de már egy életcéllal felvértezve: hogy ebben a világban is találkozzanak egymással.
Az elõadás a két alak belsõ félelmeivel teli világán keresztül egyrészt drogprevenciós célzatú, ugyanakkor végkifejletén keresztül reményt ad a drogfüggõséggel küzdõknek.

Vizualitás:
A B32 pincehelyiségében és a stúdióterekben egy Gulácsy festményeit idézõ díszletben lesz megtekinthetõ az elõadás.

"A tenger fujta mérgét itt - az árviz
esküdött rájuk örök pusztulást!
Romok alól a menny cafrangja látszik,
itt-ott kilóg, mint korhadó palást. " Weöres Sándor

A fenti vers alapján készítjük majd el az elõadás fõ díszletelemét, a hátteret képezõ, több helyen szétszakadt, megfestett anyagot
- a megvalósításkor számítok Nagy Sára festõmûvész közremûködésére. További díszletelemekkel már a próbafolyamat során, a színészekkel közösen rendezzük majd be a két függõ belsõ világát.
Az elõadás akusztikáját a csend és a térben csepegõ víz adja majd - szabadtéri játék esetén pedig az aktuális helyszín atmoszférája.

A próbafolyamat elsõ szakaszában rövid táncetûdöket hozunk majd létre, ezeket fûzzük aztán elõadássá a már felvázolt dramaturgia mentén.
Célom az általunk létrehozott szürreális világban a realista színjátszás szabályai szerinti hiteles helyzeteket teremteni. Az ezekben születõ gesztusokat, belsõ rezdüléseket alakítjuk majd egy-egy ponton tánccá, hosszabb koreográfiákká, majd - ahogy az álomban is egyszerre lehet jelen az alámerülés és a helyzetek racionális értékelése - újra visszatérünk a realista helyzetekhez.

“ ...természetesen magam alkotta rendszertelenül rendszerezett rendszer szerint.” Gulácsy Lajos

Az elõadókról:

Bot Ádám: táncos, alkotó-elõadó. Kezdetben versenytánccal, majd fizikalitáson alapuló elõadómûvészettel foglalkozott Dezsõ Virág növendékeként a debreceni Mozgás-Teátrum Egyesületben. Professzionális tanulmányait a Budapest Kortárstánc Fõiskola hallgatójaként folytatta 2010-2013 között, jelenleg a Ziggurat Project összmûvészeti társulat állandó tagja. Hét éve vesz részt független alkotók és társulatok projekt alapú munkáiban, 2014-tõl rendszeres táncos közremûködõje a Pataky Klári Társulat és a Ziggurat Project elõadásainak.

Temesvári Zsófia: a Gyõri Tánc- és Képzõmûvészeti szakközépiskolában végezte tanulmányait. Késõbb a Gangaray Trambulin (most Gangaray Artistic Program) képzésében vett részt. 2017-ben szabadúszó táncmûvészként kezdett el dolgozni Pataky Klárival az Elfelejti, belebotlik címû elõadásban. Még abban az évben felvételt nyert a Royal Conservatoire of Antwerp-be, ahol nemzetközileg elismert táncosoktól, koreográfusoktól tanulhatott és különbözõ projektekben vehetett részt.

Jelenleg Budapesten él. Rendszeres résztvevõje és alkotója a Willany Leó Improvizációs Táncszínháznak illetve idén lehetõsé ge nyílt együtt dolgozni a Zadam, a Pataky Klári és a Duda Éva Társulattal.

Az elõadást többször tervezzük játszani Budapesten a B32 Galéria és Kultúrtérben. Itt az elõadásról felvételt készítünk, és azzal a budapesti befogadóhelyeken kívül megkeressük a vidéki és határon túli színházakat is - hiszen az elõadás játszható lesz bármilyen stúdiószínpadon. Keressük továbbá azokat a szabadtéri helyszíneket, ahol happeningként játszhatunk az elõadásból egy részletet, vagy akár az egész elõadást. Ez lehet Budapest egy Duna-parti része, vagy valamilyen erdõs terület, ahová egy rövid vezetett túra keretében vinnénk ki a nézõinket. A megvalósításhoz szükséges források még nem állnak rendelkezésünkre, ezért a jövőben minden pályázati lehetőséget megragadunk, hogy az előadás létre jöhessen.