Esemény

2019-02-06 18:00:00

Vízivárosi Galéria

"egy és kétszer hat" iski Kocsis Tibor MMA ösztöndíjas képzőművész tárlata a Vizivárosi Galériában / megnyitó: 2019-02-06 18:00 óra

Léptékváltás a rajz nyelvén

egy és kétszer hat

iski Kocsis Tibor (festőművész) a Vizivárosi Galériában két műcsoportot mutat be. A tárlat anyagának összeállításánál kiemelt figyelmet szentelt a kiállítótér belső adottságának, a nagy és kis belmagasságú térrészek dinamikus változásának. Így kerül kiállításra a LUNA-sorozatának legambiciózusabb műve, a közel tizenkilenc négyzetméteres, öt részből álló LUNA 6-13.  A galériába lépő látogató nézőpontja felidézi Eugene Cernan parancsnok élményét, amit az Apollo 17 űrhajósaként 1972. december 12-én élt át a Hold felszínén. A 2015-2017 között készült szénrajz együttesen elsőként ezen a kiállításon kerül bemutatásra. A mű festői inspirációját az Apolló-misszió kemény, fény-árnyék kontrasztot mutató képanyaga adta. A színes negatívra, diára fotózott képeken a holdtáj látványa ugyanis fekete-fehér azon egyszerű ok miatt, mert a Holdnak nincs légköre, így a nap ultraviola sugárzása, színsemlegesítő hatása közvetlenül érvényesül a felszínen. A tájban megjelenő földi származású tárgy azonban színesen látható. Ezen kontraszt tökéletes jelképként értelmezhető, mint az elidegenítő körülmény ember és növényzetmentes táj között. 

„Az Apollo-program során a világ nyugati fele egyenes adásban nézhette a televízió képernyőkön keresztül a Föld egyre kisebb és kisebb képét mindaddig, míg a Hold horizontján a képernyő kicsiny szegletét kitöltő golyóvá zsugorodott. A látvány mentális hatása elementáris volt. A Föld törékenységét és egyedülállóságát hangsúlyozó képek meghatározó élményként gyökerévé váltak, vagy adtak új lendületet az egész világban szétfutó zöld mozgalmaknak.„ – mondja a művész.

Törékenységünket, életünk és kultúránk komplexitását juttatja eszünkbe a kiállítótér másik, intimebb részében bemutatott  kisméretű ceruzarajz-sorozat. A fragile címet viselő munka - ikonszerű ábrázolás- átfogó portrét rajzol az emberről/emberiségről, a kultúránkról, úgy, hogy közvetlen emberábrázolás nem jelenik meg. A szoros vagy tágabb léptékű természetes és mesterséges környezetünket ugyanúgy jelenkori életünk részének tekinti, mint múltunkat, amelyet kultúrtörténetünk egy-egy szubjektív példáján keresztül tár elénk.

iski Kocsis Tibor 2001-ben festő szakon diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, majd ugyanitt 2004-ben művészettörténet és vizuális nevelőtanári diplomát szerzett. Az FKSE, a MAOE és a HUNGART tagja. Munkáját számos díjjal, ösztöndíjjal ismerték el, így 2002-ben a STRABAG Festészeti Díj- alkotói támogatását, 2004-ben a Római Magyar Akadémia ösztöndíját, 2004-2007 között a Derkovits Gyula ösztöndíjat kapta meg. 2018-ban Munkácsy Mihály- díjjal tüntették ki és megkappa az MMA Művészeti ösztöndíját. Művei megtalálhatóak jelentős hazai és külföldi köz, és magángyűjteményekben.

A Vizivárosi Galériában megrendezett egy és kétszer hat című kiállítása a művész 22. egyéni tárlata.