Élő Örökség előadássorozat - 2. Hagyományos kézművesség, csipkekészítés
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága és a TIT Kossuth Klub Egyesület közös sorozata az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezmény 20 éves fennállásása alkalmából.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága és a TIT Kossuth Klub Egyesület közös sorozata
Idén ünnepeljük az UNESCO szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezmény 20 éves fennállását, melynek elsődleges célkitűzése az élő örökségek lokális, regionális, nemzeti és nemzetközi szinten való megőrzése, továbbadása.
Előadás-sorozatunk célja az egész országot behálózó szellemi kulturális örökségek jelentőségének tudatosítása, népszerűsítése. Örökségeink megismerése által lehetőségünk nyílik a bennünk élő örökség felfedezésre és saját magunk önmeghatározására. A szellemi kulturális örökség dinamikus, képes a változásra és a fejlődésre, ahogyan generációról generációra öröklődik. Megalapozza az identitástudatunkat, és összeköt bennünket a múltunkkal, egymással, valamint a szélesebb világgal.
Az ismeretterjesztő előadások során egy-egy meghívott szakértő bemutatja a témához kapcsolódó kultúrtörténeti hátteret és a szellemi kulturális örökségelemet, ezenfelül a közösség tagjai mesélnek arról, hogyan jelenik meg mindennapi életükben az általuk gyakorolt hagyomány.
Témavezető: Dr. Csonka-Takács Eszter néprajzkutató, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója, az UMNB Szellemi Kulturális Örökség Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke
Elhangzó előadások:
február 23. Népszokások
Dr. Verebélyi Kincső néprajzkutató
+ a novaji remélők képviselője
március 23. Hagyományos kézművesség
Erdei T. Lilla néprajzkutató, csipkeszakértő
+ a halasi csipkekészítők képviselője
április 20. Tánc mint örökség
Dr. Pál-Kovács Dóra néprajzkutató, táncantropológus
+ a méhkeréki román táncok képviselője
május 18. Zene mint örökség
Dr. Bolya Mátyás népzenész, zenetanár, zeneszerző
+ bogyiszlói vonószenekar képviselője
Részletesebb információ:
SZELLEMI KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG MAGYARORSZÁGON (szellemikulturalisorokseg.hu)