
Térfoglalás - Épített környezetkultúra az iskolában
Térfoglalás - Épített környezetkultúra az iskolában egész napos konferencia esemény a MOME-n
"A környezet minősége és szerethetősége nem csak az építészeken és nem csak a társszakmákon múlik, hanem a használókon, megrendelőkön és a döntéshozókon is. A környező világ aktív használata mindenkinek nem csak saját élménye, de lehetősége és felelőssége is egyben – az ilyen felismerések miatt vált jelentős tevékenységgé a gyerekek és fiatal felnőttek környezetkultúra képzése (azaz a built environment education = BEE) az építészet és a pedagógia területén.
Magyarország azon szerencsés országok közé tartozik, ahol ez a tevékenység több évtizedes múltra tekint vissza. 2018 óta az eredmények láthatósága megnőtt: az UIA Architecture and Children munkacsoportjának és a vele együtt dolgozó Magyar Építőművészek Szövetségének Golden Cubes Awards pályázata sok sikeres hazai BEE alkotót és csoportot juttatott a nemzetközi megmérettetés győztesei közé. Ugyanakkor a pályázat azt is megmutatta, hogy a professzionális épített környezeti nevelés csak nagyon ritkán jut be az iskolák falai mögé. Jellemzően szakkörök, hétvégi foglalkozások vagy nyári táborok során találkoznak a gyerekek ilyen élménnyel, így ez többnyire csak a kiváltságos helyzetben lévő gyerek számára megtapasztalható.
A Térfoglalás című konferencia három nemzetközi szaktekintély és a hazai környezetkultúra kiemelkedő elméleti
és gyakorlati szakemberinek a részvételével járja körbe a projekt alapú, professzionális épített környezeti nevelésnek a közoktatáshoz való kapcsolódási lehetőségeit."
Az eseményen számos izgalmas előadást hallgathattunk meg hazai és külföldi szakemberektől, akik valamilyen módon részt vesznek a gyerekek épített környezetkultúrájának fejlesztésében.