Hír

2022-08-21 12:35:00

Artus Kortárs Művészeti Stúdió, Budapest

Flying Bodies Gathering 2022

Beszámoló a Csuzi Márton, MMA ösztöndíjas előadóművész és kreatív producer által szervezett és vezetett Flying Bodies kulturális és művészeti fesztiválról

2022 július 15-17. között ismét megrendezésre került az évente ismétlődő multidiszciplináris fesztivál, a Flying Bodies Gathering. A fesztivál elsődleges missziója, a kortárs előadóművészeti, urbánus és underground szubkultúrák közötti hídépítés, a cirkusz, az extrém sportok, az elektronikus zene bevonásával. Közösség és közönség fejlesztés, egy ideiglenes otthon létrehozása az említett szubkulturáknak, egy biztonságos környezet kialakítása, egymás munkájának inspirálása és promotálása a rendezvény fő céljai. 

A programok között megtalálhatóak voltak professzionális kortárstánc és cirkusz előadások a Pataky Klári Társulattól, Oberfrank Rékától és a Firebirds cirkusztársulattól. Extrémsport bemutatók voltak megtekinthetők a Wallkings gumiasztal csapattól és a Hall Of Parkour Hungary sportolóitól.

Idén első ízben, elindult a fesztivál egy új programja, mely fiatal, pályájuk elején járó, kiemelkedő teljesítményt felmutató tehetségeket karol fel, nyújt számukra támogatást. Ennek a programnak a keretében, elsőként Kudlák Eszter, a Baross Imre Artistaképző intézet frissen végzett növendéke készíthetett el és mutathatott be két önálló produkciót a fesztiválon, bármilyen megkötés nélkül. A program a következő években is folytatódik, lehetőséget biztosítva a fiatal tehetségeknek, hogy szárnyaikat próbálgassák. 

A wokrshopok ebben az évben egy új rendszerben, a Try it yourself struktúrában voltak elérhetők. Az oktatók és szakemberek egész nap a résztvevők rendelkezésére álltak, akik szabadon bővíthették ismereteiket érdeklődési körüknek megfelelően. Négy helyszínen lehetett foglalkozni parkourral, cirkuszi technikákkal, kortárstánccal és gumiasztal akrobatikával. Az oktatók végig felügyelték a helyszíneket, a résztvevők pedig időbeli megkötés nélkül használhatták az eszközöket, segítséget, iránymutatást kérve az instruktoroktól. Az oktatók között ott volt Petrovics Sándor táncművész, Balogh Dominik és Németh György parkour sportolók, Ott Olivér gumiasztal oktató, Zoletnik Sophie és Lennart Paar cirkuszi artisták. 

A rendezvény fontos részét tették ki a zenei programok, ahol elektronikus zenei producerek és Dj-k mutatták be live szettjeiket. Csuzi Márton UI kezdte a sort egy kísérleti live act-el, majd Tillinger Alex KREBOW folytatta egy közel 3 órás szettel, bemutatva frissen készült alkotásait. Utána Patróczki Ákos BOCA következett, aki a keményebb, ritmikusabb vonalat képviselte, este pedig az OMOH szervezet két prominens producere következett, YINNA és ZORA, akik szintén kísérleti, progresszív irányba vitték tovább  a zenei ívet. 

A fesztiválon művészeti vásár is elérhető volt, ahol szintén feltörekvő művészek alkotásait lehetett megtekinteni, megvásárolni. Gaál Júlia - Gaalcanvas, újrahasznosított anyagokból készült szobrai és montázsai mellett, ott volt Tóth Tünde - Rózsabogár, eredeti afrikai anyagokból készült, egyedi tervezésű ruháival, Szabó Izabella - Pasztellneon, zene inspirálta printjeivel, grafikáival és képeslapjaival, Móró Fruzsina - Néni Cheramics, egyedi kerámiáival és Földházi Emese, absztrakt, expresszív festményeivel. 

Lachner Ádám fotós, urbex és lifestyle stílusban öszeállított, 57 képből álló fotókiállítása, a fesztivál egész területén, különböző terekben, egész végig megtekinthető volt. 

A fesztivál egyik legizgalmasabb programja pedig, egy workshop-kerekasztal beszélgetés-társasjáték volt, mely a Flying Bodies kollektíva egyik kutatásán alapulva, a kuratóriumi gyakorlatokat, döntéshozatali módszereket, a közösségi szelekció folyamatát vizsgálta. A programon előzetes szakmai tapasztalat nélkül is, bárki részt vehetett, melynek során megtanulta mit jelent kurátornak lenni, milyen problémákkal, kihívásokkal szembesülnek a kurátorok egy programstruktúra kialakítása közben. A játék során, a résztvevők közösen, speciális, demokratikus döntéshozatali metódusok használatával, kiválaszthatták, a következő Flying Bodies Fesztivál programjába bekerülő kortárstánc előadásokat. Ezzel tulajdonképpen, már a fesztivál alatt elkezdődött a következő rendezvény szervezése is. A módszer fejlesztése, és egy közösségi kuratórium felállítása a hosszútávú cél, mely nemcsak mint döntéshozatali forma izgalmas, de közvetlen módon, beavatottá, érdekelté tesz a szakmán kívülről érkezőket, így gyarapítva a kortárs előadóművészet és az underground kultúra közösségeit.