Hír

2024-04-12 00:00:00

Kisújszállás, Művelődési Ház

" Így gondoltuk újra kunul" - divatbemutató, kiállítás

2021-ben került megrendezésre első, a Nagykunság díszítőművészeteit feldolgozó: „A kunhímzés tovább...

             2021-ben került megrendezésre első, a Nagykunság díszítőművészeteit feldolgozó: „A kunhímzés tovább élesének lehetőségei a 21. században - tervezői és alkotói tábor”-unk Törökszentmiklóson. A program a „Megőrzés”-t támogatta, és elindított egy folyamatot, melynek a végeredménye a régi múzeumi darabok motívum és mintakincsének, színének megismerése, és azok felhasználása a tervezésben, a jelenkor kívánalmainak megfelelve.

A tábor ideje alatt a résztvevők megismerkedtek a 17-19 századi, múzeumjainkban őrzött kunhímzésekkel díszített párnacsupok motívum, mintakincs- és színvilágával.

A táborban jelenlévő alkotók oktató: Tankó Judit Munkácsy és Kis Jankó bori díjas iparművész segítségével elsajátították a jó tervezés fortélyait, az anyagválasztástól a színek összeállításáig. Cél volt, hogy a tervezett kompozíció, a régi motívumok, minták összhangban legyenek egymással, megőrizve a kunhímzés jellegzetességét.

A végeredmény egy ízléses, dekoratív, a mai kor elvárásainak megfelelő, több, mint 40 db-ot számláló kollekció lett, mely kollekció egy része elsőként a nagyközönség elé a XVIII. Kárpát- medencei népi textilfesztiválon került bemutatásra, majd a 2022. augusztus 20-án, 16.30-kor hatodik alkalommal a Mesterségek Ünnepe keretén belül, a budai Várban, az Agrárminisztérium által megrendezésre kerülő „folkTREND! – A hagyomány a régi, a stílus új” elnevezésű divatbemutatón láthatta a nagyérdemű közönség.

2023-ban a törökszentmiklósi Kézműves Örökség Egyesület által összefogott Kunhímző Közösség „KUNhímes Kollekció”-t (fekete alapszínű szett)  kiérdemelte a Magyar Kézműves Remek címet.

            A több mint 40 db-ot számláló teljes kollekció első bemutatójára 2023.12.02-án "Így gondoltuk újra kunul" címmel került sor Kunhegyesen. Ennek a divatbemutatónak a folytatása lesz látható 2024. április 12-én a következő nagykun településen, Kisújszálláson, majd az azt követő kiállítás megnyitója, ahol már nem csak a nagykunsági gyapjúhímzés, de a nagykunsági szűcshímzés ornamentikájának feldolgozásával készült használati-, dísz-, és hétköznapi tárgyak, valamint viseleti darabok is láthatóak lesznek.

A rendezvényre szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt.