népművészet

Esemény

2024-08-16 00:00:00

Karcag, Bethlen Gábor u. 8.

"Kántor-Kungazda-Tóth" fazekasműhely Karcag

Kántor Sándor fazekasmester műhelyében jártam...

A kutatásom folytatódott, még mindig találok részleteket, amivel kiegészíthetem az ösztöndíjas anyagomat. Minél mélyebre ásom bele magam a kutatásba, annál több mindent találok, ami érdekes lehet számomra.

2024. augusztus 16.-án Karcagon jártunk Mesteremmel a Kántor és Szabó műhelyeket látogattuk meg, ahol a fazekas mesterséget tanulta.

Kántor Sándor műhelye a Bethlen Gábor utcában van, ott él még a családja unokája Évike és a férje Tóth János, aki még működteti a műhelyt, igaz kályhacsempéket és kályhákat készít és úgy, mint Kántor Sándor méhészkedik is. A műhely ajtaja felett "Kántor-Kungazda-Tóth" felirat látható, hiszen ebben a házban az 1930-as évektől működött a fazekasmesterség virágkora, jelentős mestereket ontott magából a műhely szellemisége, ami a mai magyar fazekasművészetet is meghatározza. Kántor Sándor csendes ember létére egy egész fazekas birodalmat hozott létre, amelyben természetesen a családja is kivette a részét, Kungazda Ferenc a veje is. Mesterem Kovács László elbeszéléséből kiderült, milyen élet lehetett itt az 1970-es években, mikor 10-en is dolgozhattak egymás keze alá, voltak segédek, inasok, mindenkinek megvolt a maga munkafeladata, a Mester pedig összefogta a fazekas "csapatot". Ma már csak álmodozunk, milyen csodás élet lehetett akkor és milyen sok kerámia készülhetett, abban az időben.


Kapcsolódó fájlok