Hír

2022-04-15 11:32:00

PTE Művészeti Kar, Képzőművészet Intézet, Szobrászat Tanszék H-7622 Pécs, Zsolnay Vilmos u.16.

Képzőművészeti válaszkeresések, biodesign és innovatív anyagok alkalmazása az Antropocén korban – Felelősségtudatos tervezői gyakorlatok a fenntartható jövőért

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar, Képzőművészet Intézet, Szobrászat Tanszék felkérésében előadást tartok a „Képzőművészeti válaszkeresések, biodesign és innovatív anyagok alkalmazása az Antropocén korban – Felelősségtudatos tervezői gyakorlatok a fenntartható jövőért” témában.

A design területén már jó ideje jelen van a „felelős tervezés” gondolata, vagyis a környezettudatos gyártási technológiák alkalmazása, a hulladék minimalizálása és kreatív újrahasznosítása, valamint a környezetet nem károsító, természetes, lebomló anyagok alkalmazása, ezen belül az élő organizmusok segítségével előállított új anyagok használata. Ezek a törekvések az akut környezeti problémák kérdéseire adható releváns válaszok. Az innovatív anyagok előállítása és a design eszközeivel történő „megosztása”, népszerűsítése felhívják a figyelmet a saját egyéni felelősségvállalásunk fontosságára, emellett párbeszédet kezdeményeznek a fenntartható design aspektusairól. Az ilyen jellegű kezdeményezések a fenntartható fejlődést segítő gyakorlatokra mutatnak példákat, elsősorban ezen anyagok felhasználási lehetőségeire, társadalmi és gazdasági szempontjaira fókuszálva.

Fontosnak tartom, hogy a saját szakmai kutatói munkám során szerzett tapasztalataimat beépítsem az oktatói munkámba és a tananyag fejlesztésbe és a vizuális képzésbe. A hallgatókkal lehetőség nyílik arra, hogy tovább folytassuk az ökotudatos, organikus anyagok változatos anyagkutatási, fejlesztési eredményeinek vizsgálatát és együtt tanulmányozzuk ezek tárgyalkotó, formaképzési szerepének jelentőségét. Az új anyagok, tendenciák megismerésén túl ennek azért van meghatározó jelenősége, mert a környezettudatos gondolkodás mint szemléletmód a fiatal nemzedék alkotóinál fontos, hogy minél szélesebb körben elterjedtebb legyen, és ezáltal a fenntartható fejlődést támogató irányzatok egyfajta alap-habitussá váljanak.