Hír

2019-03-24 15:51:00

Százhalombatta- Barátság Kultúrális Központ

Kiválóra Minősült a Bartók Táncegyüttes

A Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes az idei Néptáncegyüttesek Országos Bemutató Színpadán kiváló minősült, amely a verseny legrangosabb fokozata.

A Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes táncosai az ország különböző részéről sereglettek ide, hogy a fővárosban is megőrizzék otthonról hozott értékeiket és hagyományaikat, megismerjék más tájegységek folklórkincsét, erősítsék magyar identitásukat, egységben szemlélve a Kárpát-medencét, és megtalálják helyünket Európa kulturális térképén. Az idén 61 éves Bartók Táncegyüttes megalakulása óta meghatározó szereplője a hazai néptánc mozgalomnak, rendszeresen részt vesz a szakmai megmérettetéseken, versenyeken. Az együttes, megalakulása óta fő céljának tekinti a néptánc anyanyelvi szintű elsajátítását és autentikus módon való színpadra állítását. A jelenlegi művészeti vezetők, Sánta Gergő és Sánta-Bíró Anna az együttes szervezésében levő „Tedd ki a pontot!” Nemzetközi Legényesversenyt teljes programsorozattá bővítették Virágzó Hagyomány néven. Ebben a  „Fordulj egyet előttem!” Nemzetközi párostánc verseny,  az „A te lábad fűzfavessző!” Nemzetközi Gyermek és Ifjúsági legényesverseny és a LegényEst programok kapnak helyet a legényesverseny mellett az Örökség Népművészeti Egyesület és a Martin György Néptáncszövetség támogatásával. Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettek az utánpótlás nevelésére, gyerekcsoportok működtetésére.

Bartók Táncegyüttes Minősítő műsorának címe: Kedves Egykoriak

A Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes szakmai munkájának egyik fő jellemzője, hogy a néphagyomány széles és színes palettáján egyfajta fókuszálást végez valamely tájegység, falu hagyományaira. Jelenlegi műsorukban is egy ilyen közelítést láthatunk, melynek középpontjában a Kalotaszeg áll. A Bartók Együttes életében a Kedves Egykoriak című műsor több éves munka gyümölcse, ami Kalotaszeg Nádas-menti falvainak kultúrájából- életéből, szokásaiból, táncaiból inspirálódott. Az együttes a felkészülési időszak alatt, a próbatermi munkán kívül, több ízben részt vett saját szervezésű kalotaszegi mulatságokon, gyűjtéseken és táborokban egyaránt. Így egyfajta személyes kötődés is kialakult a táncosokban, amely meghatározó egy ilyen műsor készítése során.

A műsor célja, hogy a kalotaszegiek szokásait, kiemelkedő táncos és zenész egyéniségeinek színes palettáját mutassa be. A benne szereplő koreográfiai tételek szerves egységet alkotnak, melyeket összefon az oda kötődő emlékek és szálak érzésvilága.

Az együttes művészeti vezetőinek  gondolatai:

„A Bartók Együttes vezetése egy megtisztelő feladat számunkra, hiszen ez az amatőr mozgalom egyik meghatározó együttese. Szakmai munkánkat az autentikus folklór mély ismerete, a táncosok magas tánctechnikai fejlesztése, folklór és táncszínházi darabok készítése jellemzi, melynek alapja minden esetben a tiszta forrás. A közösségünk ereje és összetartása meghatározza az együttest, ez egy olyan kapocs, ami eggyé kovácsol mindnyájunkat. Célunk, hogy táncosainkkal bármerre járjunk, méltón képviseljük a Bartók nevet.”

Koreográfusok: Sánta Gergő, Sánta-Bíró Anna

Zenei összeállító: Sánta Gergő

Zenei munkatársak: Nyitrai Tamás, Kiss-Balbinat Ádám, Papp István Gázsa

Rendező: Sánta Gergő

Tételek:

  1. Előhang- Közelítés
  2. Templom előtt
  3.  Kedvemre való, hogy meséljek... - András Erzsi Erdei emlékére 
  4. Román képek
  5. Aranyosvíz-édesvíz
  6. Cifra Kalotaszeg