Mesemondás - könyvtári napok; 2018. október 2.
Az őszi Könyvtári Napok alkalmából ismét meghívást kaptam, hogy Kisvárdán meséljek.
Október másodikán délután iskolás gyerekek töltötték meg a kisvárdai Városi Könyvtár olvasótermét. Élőszóval meséltem, énekeltem nekik. Több osztály már visszajáróként jött, nagyon szeretik ezt a közös élményt, amikor együtt indulunk mesés utazásra. A délután későbbi részében felnőttek jöttek, hogy hallgassák a hagyományos történeteket. Nem csak azért örültem nekik, mert felnőtteknek is nagyon szeretek mesélni, hanem mert a mesemondás hagyományos közösségi alkalmait, ahol szabadon, élőszóval szól a mese, már a szüleink generációja sem ismeri, újra kell tanulnunk. Ám valahányszor a felnőttek megízlelik ezt a műfajt, elcsodálkoznak, mennyire magával ragadja őket. Sokan nem tudják, hogy a régi meséket elsősorban felnőttek mesélték egymásnak.
A délután kapcsán hadd idézzem a FrissMédia helyi online hírmagazint:
"Kora délután a gyermekeké, később a felnőtteké volt kedden a Várday István könyvtár olvasóterme. A kicsik és a nagyok az Országos Könyvtári Napok keretében hallgattak meséket Bumberák Majától, a Népművészet Ifjú Mesterétől. Maja szerint nagyon fontos a gyermekeknek való mesemondás, ugyanis ilyenkor a kicsiknek használniuk kell " a mesehalló fülünket és a meselátó szemünket". Így nem egy előre megalkotott képet kapnak, hanem magunknak kell megteremteniük, elképzelniük a történetet."
A FrissMédia interjút is készített velem, amelyben nem csak a mesemondás fontosságáról beszéltem, hanem az ösztöndíjas program egyes elemeit is bemutattam. Az interjú az alábbi linken megtekinthető: